Krvavé vodopády: Záhada neobvyklého jevu na Antarktidě
Antarktida za svou rozlehlou zmrzlou krajinou a půvabnými tučňáky skrývá podivnou geologickou zvláštnost na ústí velkého ledovce. Z něj vytéká řeka krvavě rudé vody, která se rozlévá do okolního údolí. Tento přírodní úkaz, známý jako Krvavé vodopády, poutá pozornost svou nádhernou geologickou podívanou, která výrazně kontrastuje s okolními ledovci.
Dříve se předpokládalo, že neobvyklá barva tohoto jevu je způsobena červenou řasou, ale ve skutečnosti tomu tak není. Navzdory své blízkosti k nečinné sopce nevznikají Krvavé vodopády ani vulkanickou činností.
Historie Krvavých vodopádů a jejich okolí
Krvavé vodopády se nacházejí v odlehlé části Antarktidy, zhruba 3500 kilometrů jižně od novozélandského Dunedinu. Jsou jen 100 kilometrů západně od stanice McMurdo a pár kilometrů od aktivně soptícího stratovulkánu Mount Erebus. Už z dálky lze spatřit zbarvení tohoto jasně rudého jevu. Příčina jeho existence je však poměrně neobvyklá.
Před třemi miliony let, kdy globální hladina moří byla mnohem vyšší než dnes, existovala v přilehlém fjordu rozsáhlá plocha mořské vody. S postupem času se klima ochladilo a před 2,4 miliony let začala doba ledová. Globální hladina moří klesla a mořská voda zmizela. Velký ledovec, nazývaný Taylorův ledovec, se postupně přesunul nad tuto plochu mořské vody, uvěznil ji a zahrabal pod tlustou vrstvou ledu.
Během počáteční fáze tohoto procesu led vyřezával sopečnou horninu bohatou na železo, které se uvolňovalo do jezera. Velká část tohoto železa se v prostředí mořské vody zionizovala. Voda na povrchu tohoto nově pohřbeného mořského vodního prostoru brzy zamrzla, protože obsahovala malé množství soli. To způsobilo, že podložní voda se stala ještě více hyperkoncentrovanou.
Krvavé vodopády: Foto autor Mike Martoccia https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blood_Falls_1834170_166fdf53a6_o.jpg
Barva bez souvislosti se sopečnou aktivitou
Během mnoha tisíc let se voda stala tak hyperkoncentrovanou, že se nemohla zmrazit ani při teplotě -18 stupňů Celsia nebo 0 stupňů Fahrenheita. Tuto vlastnost slané vody dobře známe a často ji využíváme například při solení chodníků v zimě, abychom předešli zamrzání vody. Tato železem bohatá voda zůstala po více než dva miliony let v prostředí, které je zcela zbaveno kyslíku. Koncentrace železných iontů ve vodě nebyla během poslední meziledové doby oxidována.
V době, kdy se ledovec Taylor výrazně stáhnul, se část této vody dostala skrz trhliny v celkové struktuře. Jakmile se toto železem bohaté hyperslané voda dostala do styku s kyslíkem, okamžitě se zbarvila jasně rudě. Krvavé vodopády představují první případ, kdy se tato voda dostala do styku s kyslíkem po dobu delší než dva miliony let.
Zdroje info: https://www.poznatsvet.cz/clanek/krvave-vodopady.html,https://www.nationalgeographic.com/science/article/blood-falls-antarctica-explained, https://earthsky.org/earth/what-makes-blood-falls-red-antarctica/
Krvavé vodopády: Náhledové foto autor Mike Martoccia https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blood_Falls_2474051_e40871ef30_o.jpg
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.