Krugerův národní park – nejpřístupnější pokladnice Afriky
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Je to skutečné africké safari v pravém slova smyslu. Zatímco většina podobných území v Africe vás odkazuje na služby cestovních kanceláří nebo alespoň místních průvodců, Krugerův národní park vás dovnitř pustí jen s mapou, automobilem a patřičným povolením. Podobný zážitek si můžete dopřát jen v JAR, žádný jiný africký stát nic podobného neumožňuje.
A že je opravdu na co se dívat! Na území 20 000 km2 žije hned 137 druhů savců, přes 500 druhů ptáků a celá řada obojživelníků či ryb. A právě obrovská koncentrace zvířat na jednom místě přináší i nečekané problémy.
Sloni nejsou vzácností – spíše naopak
Jakmile ze sedadla svého vozu uvidíte první sloní stádo, vaše srdce zaplesá radostí. Ovšem s přibývajícími hodinami na šotolinové cestě budete z podobných zážitků spíše otrávení. Co byste jen dali za pořádné stádečko antilop? Bohužel právě ony trpí díky slonům nejvíce – obrovští savci devastují krajinu a připravují je o cenné zdroje potravy. Pokud čas od času proniknou z Afriky zprávy o cíleném odstřelu slonů, bývá to právě z Krugerova parku. Obvykle se to neobejde bez protestů ochránců i laické veřejnosti.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Ovšem vydržíte-li v parku více než jeden den, předestře se před vámi docela jiný svět. Vyplatí se přivstat si a vyrazit do terénu už za rozbřesku. Tehdy jsou zvířata nejaktivnější a vy kromě běžných zeber, žiraf či pakoňů spatříte třeba i plašší dravce (lvy, hyeny, gepardy apod.) nebo hrochy či nosorožce.
Zpoždění se nevyplácí
Pamatujte však, že každé vozidlo je při vjezdu do parku zaregistrováno. A pokud do 18. hodiny nedorazíte do některého z kempů nebo neopustíte brány Krugerova parku, bude po vás vyhlášeno pátrání, které si samozřejmě budete muset zaplatit. A bylo by škoda nechat si takový zážitek zkazit nečekaně zvýšenými náklady, že?
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.