Kroměříž: Lodí Bruno na vyhlídkovou projížďku po řece Moravě
Na jižním konci Hornomoravského úvalu a zároveň v jižní části úrodné Hané leží město, kterému se přezdívá Hanácké Athény. Na mapách ho ale najdete pod názvem Kroměříž. Obvykle se do něho jezdí za návštěvou Arcibiskupského paláce, Květné zahrady nebo na festivaly vojenských dechových hudeb či duchovní hudby FORFEST. Na Kroměříž se ale můžete kromě z chodníku podívat také z vodní hladiny.
Jak si Kroměříž zahrála ve filmech
Moravské město, ve kterém se mluví východohanáckým nářečím, posloužilo několikrát svými exteriéry pro účely filmařů. Pamětníci si možná vzpomenou na český film Třicet panen a Pythagoras s Jiřím Menzelem v hlavní roli, slovenský seriál Jedno malé sídlisko, v němž si zahrálo sídliště Oskol a škola Slovan. Na Arcibiskupském zámku se natáčel film Amadeus, pohádka Peklo s princeznou, film Marie Terezie a v Podzámecké zahradě zase pár scén z Četnických humoresek. Město zdokumentoval i seriál o architektuře České republiky Šumná města. Na vlastní oči vidět tyto památky je ovšem ten nejlepší zážitek.
Rodné město nejen Karla Kryla
Když se podíváte na seznam známých osobností, které se v Kroměříži narodily, budete překvapeni, jak je dlouhý. Z těch dřívějších lze jmenovat středověkého kazatele Jana Milíče z Kroměříže nebo barokního hudebního skladatele Pavla Josefa Vejvanovského. Umění se tu asi vždy dařilo, ne nadarmo je v Kroměříži konzervatoř. Kromě nich je město rodištěm dirigenta Václava Talicha nebo malíře Maxe Švabinského. Pochopitelně nesmíme zapomenout ani na Karla Kryla, který se také v Kroměříži narodil stejně jako zpěvák Stanislav Hložek, filmový scénárista Miloš Macourek, herci Bořivoj Navrátil, Zdeněk Junák či Jana Andresíková.
Podloubí v Kroměříži. Foto: Pixabay
Projeďte se lodí po kroměřížské Moravě
Do Kroměříže se rozhodně oplatí jet už kvůli návštěvě Arcibiskupského paláce a jeho Podzámecké zahrady nebo Květné zahrady. Ale určitě hodně originální bude pohled na Kroměříž z vodní hladiny. Kroměřížská plavební pořádá prázdninách vyhlídkové plavby po Moravě na trase Kroměříž – Kvasice – Kroměříž. A to vždy v úterý a čtvrtek v 15:00 hodin a v sobotu a v neděli v 10:00 hodin. Za lístek na loď Bruno dospělí zaplatí 200 Kč a děti 100 Kč. Na plavbu je lepší se objednat telefonicky.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Krom%C4%9B%C5%99%C3%AD%C5%BE; http://www.plavebni.cz/
Pohled na Arcibiskupský palác. Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.