Krkonoše začnou regulovat turisticky nejatraktivnější lokality
V tuzemských národních parcích zřejmě začíná poslední turistická sezona, která bude z hlediska návštěvnosti veškerých lokalit neomezená. Už příští rok zřejmě ministerstvo životního prostředí na nejhezčí místa naší přírody omezí kapacity. Krkonošský národní park se stane jakýmsi průkopníkem. Radek Drahným mluvčí KRNAOU hovoří o tom, že dochází k jakémusi overturismu. Neskutečné masy lidí trápí spousty krásných míst po celé naší planetě.
Eliminace zástupů pod Sněžkou
Pamatujete si zástupy lidí pod Everestem? Na Sněžce to mnohdy vypadá podobně. Když se při výstupu na Sněžku někdo zastaví, začne se za ním fakticky okamžitě tvořit fronta. Už letos to i přes karanténu, která trvala dlouhou dobu, vypadá, že turistů bude více než dost. V nejhorším případě může k regulaci dojít už letos. Příští rok by ale všechno mělo být připraveno jak technicky, tak i finančně. Lidé si budou rezervovat vstup na konkrétní místo v určitý den a hodinu. Samozřejmě zdarma.
Pohled na Sněžku: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Technická podoba regulace nejasná
V daný den by se zkrátka do konkrétních lokalit měl dostat pouze omezený počet lidí. Ještě se ale neví, jak bude vše řešeno technicky. Buď je možné, že budou strážci kontrolovat speciální QR kódy na vstupenkách či v mobilu, nebo se mohou řešit namátkové kontroly. Plošné zpoplatnění jako v Polsku podle mluvčího nehrozí. Ve hře jsou ale také turnikety. Regulaci se vyhnout nelze. Vždyť na Sněžku zamíří denně kolem 5 000 lidí, v sezonu klidně i 10 000.
Hřensko: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zavedení vstupného je diskutabilní
Příroda jednoznačně trpí. Krkonoše, Šumava, Českosaské Švýcarsko a jiné oblasti jsou přetížené.Všude se hledají možnosti včetně placeného vstupného do národních parků. Proti vstupnému je ministerstvo. V Polsku se běžně platí, u nás většinou je za parkování v některých lokalitách. Financování je třeba řešit. Příjmy měly parky především z těžby dřeva nicméně jeho cena šla v poslední době rapidně dolů. Za pět let spadla na polovinu. Je otázkou, jak by se ke vstupnému postavili sami návštěvníci…
Luční bouda: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.