Kratochvíle aneb za půvabem renesance do Netolic
Ne, nejde o přezdívku, ale o skutečný název státního zámku nedaleko Netolic. Jde o jednu z nejkrásnějších renesančních staveb u nás, v jeho okolí se prý prohání ve svém ohnivém kočáře Jakub Krčín a cestou sem můžete narazit na spoustu zajímavostí.
Stačí zamířit do Jihočeského kraje, okres Prachatice. A právě tady Kratochvíle stojí. V nádherné krajině mezi hlubokými lesy, širými pastvinami a modravými rybníky. Není divu, že se tady Jakubovi Krčínovi, známému staviteli rybníků, v jejích zdech tolik zalíbilo…
Kratochvíle a její renesanční podoba
A nebyl jediný, stejný názor sdílel i jeho pán Vilém. V roce 1580 ho proto donutil, aby mu Kratochvíli přenechal – výměnou za panství v sousedství. A právě Vilém z Rožmberka nechal přestavět původní strohou tvrz na dnešní honosné sídlo ve stylu renesance.
Pozdější majitelé byli s podobou zámku natolik spokojeni, že ho spíše opravovali než přestavovali, takže dodnes zůstalo zachováno velké množství původních renesančních prvků, pro které je Kratochvíle u Netolic tolik ceněna.
Kratochvíle – pozvání na prohlídku
Dnes můžete obdivovat zejména nádherné fasády s malbami, vyvedené po vzoru italských vil. A nechybí nai mansardová střecha, vysoká věžovitá brána nebo kamenný most se dvěma oblouky. Na obdivovatele interiérů pak čekají nádherné štukatury a nástěnné malby.
Měli byste vědět: V turistických průvodcích najdete často uvedeno, že Kratochvíle hostí také expozici českého animovaného filmu. Ta však byla bohužel v roce 2007 kvůli finančním problémům majitele uzavřena. Přesto se po ní dodnes hodně lidí ptá.
Kratochvíle a Jakub Krčín
Věděli jste, že náš nejznámější rybníkář nebyl mezi lidmi zrovna oblíbený? Paktoval se prý s ďáblem a k poddaným byl krutý. A právě proto musí dodnes v okolí Kratochvíle jezdit v ohnivém kočáře za velkého kvílení a lomozu.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.