Krásné vyhlídky Česka. Máme několik tipů, které stojí za to

Národní park Podyjí

Míst, kam můžete vylézt je zde tolik, že je pravděpodobně nikdo nikdy nespočítal. Více jich možná objevíte v Čechách, méně na Moravě a ve Slezsku. Mají však jedno společné – každé nabízí neocenitelné pohledy na krásnou krajinu. Vydejte se s námi na místa, která stojí za to.

Národní park Podyjí

V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů jihozápadně od Znojma, se naskytne jedna z nejvýznamnějších vyhlídek Národní park Podyjí. Na počátku 19. století okouzlila nedalekého autora Charlese Sealsfielda, který nejraději zde sedával a rozjímal. Z místa jsou nádherné výhledy na krajinu, zejména na listnaté lesy a řeku Dyji. Od Sealsfieldova kamene máte přímo na dlani Mločí potok a dole u řeky uvidíte Býčí skálu. Sealsfieldův kámen je přístupný pěšky i na kole. Protože je hluboko v lesích, autem se k němu nedostanete. Zastavíte se v jednom z nejbližších měst, kterými jsou Havraníky a Popice, a odtud budete mít nádherný výstup.

Jelení skok

Socha kamzíka, nesrozumitelně zvaná Jelení skok, stojí na skále v lázeňských lesích a je již delší dobu zásadní součástí Karlovarska. Sochu kamzíka sem pečlivě zabudoval baron Lützov, aby opovrhl pověstí o nalezení Vřídla (Pod jelením skokem). A právě odtamtud jelen, kterého pronásledovala družina Karla IV., doskákal do místa, odkud tryskala horká voda a zrodily se dnešní Karlovy Vary. Dřevěný altán zde nechal v roce 1804 postavit karlovarský rodák Mayer. Stavbě se proto někdy říká Mayerův gloriet. Z místa je krásný výhled na celé město. Dostanete se sem lanovkou od Grandhotelu Pupp nebo se můžete projít po lesních cestách.

Karlovy Vary.
Foto: Pixabay

Ořešník

Vyhlídka stojí ve výšce 800 metrů nad městem Hejnice. Skála stojí přímo mezi věžemi baziliky. V roce 1898 jej otevřel horský spolek a nechali vytesat 28 schodů, aby se k němu dostali. A dobře udělali. Pohled z Orešníku je prostě úžasný. V hlubinách bublá Velký Štolpich, Sloupský potok, a možná uvidíte údolí Smědé, Paličník, Polední kameny nebo Ptačí kupy. V roce 1813 byl na vrchol vztyčen primární kříž, při jehož rekultivaci v roce 1819 dva bratři z řádu údajně spadli ze skály dolů.

Kam se ještě vydat?

  •       Jeseník, kde jsou Čertovy kameny
  •       Humboldtova vyhlídka
  •       Vyhlídka Baba a mnoho dalších

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay