Královský hrad Točník se pyšnil největším hradním sálem v Česku. Jeho starší bratr hrad Žebrák také býval luxusním sídlem českých králů
Král Václav IV. si nechal hrad Točník postavit proto, aby měl kam jezdit na lovy a za odpočinkem. V jeho prostorách se nikdy nevěnoval politickým záležitostem. Dříve mu se stejným účelem sloužil hrad Žebrák. Když však vyhořel, bylo třeba postavit náhradu. Nyní je hrad Točník vítaným cílem turistů.
Hrad Žebrák
Výchozím bodem k hradu Točník může být stejnojmenná obec. Začít můžete ale prohlídkou zříceniny hradu Žebrák, jež se tu v obci také nachází. Založený byl někdy ve druhé polovině 13. století. O století později ho do vlastnictví získal král Jan Lucemburský a od té doby byl hrad Žebrák důležitým královským sídlem.
V oblibě ho měl především král Václav IV., jenž si ho nechal přestavět na pohodlnou a luxusní rezidenci, na níž oceňoval blízkost Prahy a přítomnost hlubokých lesů. Hrad ale v roce 1395 vyhořel. Sice byl opraven, ale Václav IV. se již pustil do výstavby nového hradu, a to asi o půl kilometru dále. Takovou vzdálenost budete muset ujít, pokud se k Točníku budete chtít pěšky dostat.
Hrad Žebrák je přístupný, prohlédnout si lze bez průvodce. Dospělí platí vstupné ve výši 100 korun, senioři a mládež 80 korun a děti 30 korun. Až do konce srpna je otevírací doba od úterý do neděle v čase od 9:00 do 18:00 hodin, v září denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00 hodin.
Zřícenina hradu Žebrák. Foto autor: Lukáš Kalista; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zebrak_hrad_od_j.jpg
Hrad Točník
Nový hrad si král Václav IV. postavil na jihozápadním konci Zámeckého vrchu, a to jen o sto metrů výše než původní Žebrák a asi pět set metrů od něho. Hrad Točník sestával ze dvou paláců – Královského a Purkrabského. V Purkrabském paláci se nacházel Velký sál, jenž svými rozměry 34 × 15 metry převyšoval do té doby největší síně na Karlštejně či Pražském hradě. Po smrti Václav IV. přešel Točník na jeho bratra Zikmunda Lucemburského, pak se zde vystřídala celá řada majitelů. Zkázou pro hrad byla třicetiletá válka. I po ní byl sice obyvatelný, ale postupně chátral. Rekonstrukce se pak dočkal ve 20. století.
V současné době si lze hrad Točník prohlédnout v rámci volné prohlídky s tištěnými průvodci nebo prohlídky s průvodcem. Až do konce srpna je otevírací doba od úterý do neděle v čase od 9:00 do 18:00 hodin, v září pak od úterý do neděle od 10:00 do 17:00 hodin. Za vstup dospělí zaplatí 160 korun, senioři 130 korun, děti 50 korun.
Zdroj: https://www.hrad-tocnik.cz/; https://www.hrad-zebrak.cz/
Hrad Točník. Náhledové foto autor: Palickap; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:To%C4%8Dn%C3%ADk,_hrad_(2).jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.