Královská kaple v Granadě – místo odpočinku mnoha známých velikánů
Královská kaple, známá také jako la Capilla Real ve španělštině, je dominantou španělské Granady. Nachází se v sousedství granadské katedrály a je známé tím, že je místem posledního odpočinku katolických panovníků Isabely I. Kastilské a Ferdinanda II. Aragonského.
Stavba královské kaple začala v roce 1505 a byla dokončena v roce 1517. Byla iniciována královnou Isabelou a králem Ferdinandem jako královské mauzoleum pro uložení jejich ostatků. Architektonické řešení je pozdně gotické s renesančními prvky a kaple vyniká působivou fasádou z bílého mramoru.
Co uvidíte uvnitř
Uvnitř královské kaple je nádherný oltářní obraz v deskovém stylu, vyřezaný do dřeva a pokrytý plátkovým zlatem. Kromě hrobek katolických panovníků jsou zde také uloženy ostatky jejich dcery Juany I. Kastilské a jejího manžela Felipe el Hermosa. Mauzoleum je korunováno ležícími sochami králů, které vytvořil Domenico Fancelli.
Foto: Pixabay
Muzeum v kapli – nezvyklost, která stojí za to
V královské kapli se také nachází muzeum, které vystavuje pozoruhodnou sbírku sakrálního umění, včetně obrazů, tapisérií, liturgických předmětů a osobních předmětů katolických panovníků. Mezi nejvýraznější kusy patří slavný portrét panovníků od Juana de Flandes.
Stále církevní památkou
Důležité je, že Královská kaple je stále místem bohoslužeb a pravidelně se v ní konají mše. Návštěvníci si mohou prohlédnout kapli a muzeum, obdivovat nádherná umělecká díla a dozvědět se o historii katolických panovníků a jejich odkazu ve Španělsku.
Stručně řečeno, Královská kaple v Granadě je historickým a náboženským místem velkého významu, kde se nacházejí hrobky katolických panovníků a nabízí fascinující pohled na historii Španělska v době reconquisty a objevení Ameriky.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alhambra, https://cestomilove.cz/blog/palac-alhambra-fascinujici-sidlo-maurskych-kralu/, https://www.mundo.cz/spanelsko/granada, https://www.protravel.cz/destinace/alhambra/
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.