Krakowski kumpir (brambora kumpir) zahřeje i chutná. Vyzkoušejte ji.

Krakowski kumpir (brambora kumpir) zahřeje i chutná. Vyzkoušejte ji.. Pokud rádi cestujete po adventních trzích, ať u nás nebo i do zahraničí, jistě víte, že každé trhy mají svou kulinářskou specialitu, která patří k místnímu koloritu.

Někde je k dostání celý rok, jinde ji ochutnáte právě jen před Vánoci. A tak třeba do Krakowa jezdí spousta lidí na brambory kumpir. Pravda, jsou tam k do stání i mimo Vánoce, ale v zimě je jejich lahodná chuť umocněna tím, že zároveň zahřívají ruce zmrzlé v chladném počasí. A pokud se za nimi nechcete zrovna vypravit, můžete si je udělat doma.

Co jsou brambory kumpir

Jsou to veliké pečené brambory ve slupce, naplněné různými dobrotami. V Krakowě je najdete v mnoha variantách, prodávají je nejen ve stáncích, ale i v bistrech a rychlém občerstvení. Základem je obří brambora, která se vydlabe a naplní nejprve krémovou náplní z másla a sýra a pak obloží různými pochutinami, v základní verzi smaženou cibulkou a kopečkem zakysané smetany, případně se přidá i opečená slanina. Může se však použít i mleté maso, opečené klobásky, různá zelenina nastrouhaná nebo nakrájená nadrobno. Dílo korunují čerstvé bylinky.

Náhledové foto: Pixabay

Kumpir nejsou tak docela Krakowské

I když je Krakowané považují za své, podobný pokrm byl na světě mnohem dříve, než se dostal do Polska. Tato dobrota pochází z Turecka, kde je téměř národním jídlem. Ale ani Turecko není jejím domovem. Pokrm zvaný „khumpir“, který je velmi podobný, se do Turecka dostal z Balkánu, konkrétně zřejmě z bývalé Jugoslávie. Turci si jej ovšem upravili po svém a použili pro ně typické suroviny, jako je turecký sýr z ovčího mléka do krémové vrstvy, na kterou se pak navrší třeba klobásy, houby, pečené papriky, kukuřice, olivy nebo nakládané červené zelí. Vše se nakonec zalije kečupem nebo majonézou. Krakowské kumpir se od těch tureckých nijak zásadně neliší.

Základní verze krakowského krumpiru

Připravte si:

  • 4 velké brambory
  • 1 velkou cibuli
  • 200 g slaniny
  • 1 lžíci másla (volitelné)
  • 200 ml zakysané smetany nebo plnotučného jogurtu
  • 1 stroužek česneku
  • 100 g sýra čedar (volitelné)
  • pažitku na ozdobu

Postup:

  1. Omyté brambory zabalte do silného alobalu lesklou stranou dovnitř. Dejte je péct do trouby rozpálené na 170 °C asi na hodinu. Brambory musí být zcela měkké.
  2. Mezitím nakrájejte cibulku nadrobno a osmažte ji.
  3. Slaninu pokrájejte na slabé proužky vypečte ji dokřupava.
  4. Smetanu smíchejte s podrceným česnekem, solí a pepřem.
  5. Sýr nastrouhejte, pažitku nakrájejte.
  6. Brambory vybalte z alobalu a vršek podélně nařízněte. Vydlabejte středy, dejte je do misky, přilijte tuk ze slaniny a zamíchejte. Pokud budou brambory ještě suché, vmíchejte máslo. Míšeninu vraťte do brambor a ve prostřed udělejte důlek.
  7. Nyní do brambor nalijte ochucenou smetanu a navršte na ni cibulku a slaninu.
  8. Vše posypejte pažitkou a případně sýrem.
  9. Dobrou chuť!

 

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/6036-krakowski-kumpir-obri-pecene-brambory-z-polskych-trhu-se-plni-oprazenou-slaninou-a-smazenou-cibulkou-bajecne-voni-i-chutnaji/, https://www.jidlonacestach.cz/kumpir-aneb-plnena-pecena-brambora/, https://www.chutprirody.cz/post/vegansky-bramborovy-kumpir-s-cizrnou, https://magazin.klarstein.cz/recepty/batatovy-kumpir/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.