Krabička poslední záchrany: Jaká je historie jejího vzniku a co by v ní nemělo chybět

Výpravy za poznání do přírody jsou oblíbenou volnočasovou aktivitou jednotlivců i celých rodin. Většinou k tomu stačí sbalit batoh s nezbytnostmi, případně občerstvením a vyrazit směr les, a to pěšky, na kole či autem. Takový výlet ani nemusí stát moc peněz, když půjdete pouze do blízkého okolí. Možná budete překvapeni, na kolik zajímavého v něm narazíte. Často tomu bývá tak, že lidé mají sježděný svět, ale doma to moc neznají. V přírodě by součástí vaší turistické výbavy měla být i krabička poslední záchrany. Může vám pomoci v mnoha nepříjemných situacích.

Na začátku byl Mladý hlasatel

Mladý hlasatel byl časopis pro mládež ve věku 10 až 15 let, který vycházel v letech 1935 až 1941. Na jeho věhlasu se nejvíce zasloužil kromě Karla Bureše také Jaroslav Foglar, který měl na starosti agendu čtenářských klubů a rubriku Z bobří hráze. Dne 12. října 1935 Mladý hlasatel uveřejnil článek Jaroslava Foglara o krabičce poslední záchrany neboli kápézetce (KPZ). Podle jeho návrhu se mělo jednat o krabičku kompaktních rozměrů, kterou si s sebou vezmete na výlet do přírody a která bude obsahovat nejrůznější drobnosti, jež mohou být nápomocné ve svízelných situacích. Popularitu KPZ rozšířili čeští skauti, kteří si ji dali i do povinné výbavy oddílů.

Foto: Pixabay

Co by kápézetka měla obsahovat

Krabičku poslední záchrany si lze vyrobit i v domácích podmínkách. Komu se do toho nechce, tak si ji může koupit. Prodává ji například jeden nejmenovaný internetový obchod se zeleným mimozemšťanem jako svým maskotem. Nejlevnější varianta vás vyjde bezmála na 200 korun, ta nejdražší až na 2 500 korun.

Na krabičku poslední záchrany můžete použít jakoukoliv krabičku menších rozměrů, která něco vydrží. Klidně to může být i plastová s víkem na potraviny. Skauti si do KPZ uložili svíčku, pár zápalek a škrkátko, žiletky, kousek papíru, tužku, jehlu a nitě, zavírací špendlíky, knoflíky, hřebíky, polštářkové náplasti, poštovní známku, kousek drátku a provázku, drobné mince, gumičky, lístek s telefonními čísly na tísňová čísla. Meze fantazii se nekladou a záleží jen na vás, co do KPZ přibalíte navíc.

Zdroj: Wikipedia.org, http://www.shaman.cz/vybaveni/krabicka-posledni-zachrany.htm

KPZ. Náhledové foto: Honza Groh, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krabi%C4%8Dka_posledn%C3%AD_z%C3%A1chrany,_z%C3%A1kladn%C3%AD_obsah.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.