Kovová socha velblouda rozpoltila Plzeň – mnozí evidentně zapomněli, že ho mají ve znaku. A mohou za to husité

Plzeň, město známé především díky své pivovarské tradici, skrývá v hlubinách svého znaku příběh tak neobvyklý, že by se mohl zdát spíše vytržený z exotické pohádky než z historických kronik střední Evropy. A přesto je to příběh, který utkala sama historie – příběh o velbloudu, který se stal symbolem plzeňské odvahy a statečnosti.

Dávno předtím, než Plzeň získala světovou slávu díky svému zlatavému moku, čelilo město deseti dlouhým a nesnesitelným měsícům obléhání spojenými husitskými vojsky. Obležení bylo kruté, s více než třiceti šesti tisíci husity obklopujícími město se naděje 5 000 Plzeňanů nezdály nijak valné.

Jedno nečekané vítězství

Když se zdálo, že všechna naděje je ztracena, Plzeňané provedli nečekaný výpad proti ustupujícím husitům a nejenže se jim podařilo obrátit průběh bitvy ve svůj prospěch, ale také ukořistili něco velmi neobvyklého – velblouda. Toto cizokrajné zvíře, dar polského krále husitům, se stalo nejen válečnou trofejí, ale symbolem nečekaného obratu osudu.

Foto: Pixabay

Možná ještě fascinující je, jak se tento příběh odrazil v heraldice města. Císař Zikmund, který se o statečnosti Plzeňanů dozvěděl, udělil městu řadu práv a výsad. Jako symbol této odvahy a vítězství byl do plzeňského znaku přidán také zlatý dvouhrbý velbloud na zeleném poli (bohužel v historických pramenech jakýkoliv důkaz chybí – dost možná tak jde jen o legendu). Tento krok nejen ocenil hrdinství obyvatel Plzně, ale zároveň do městského znaku vnášel prvek tak exotický, že jeho význam se postupem času v povědomí mnohých Plzeňanů ztratil. A to bez nadsázky.

Proč je tady ten velbloud? Dejte sem něco českého

Nic o tom nevypovídá lépe, než socha velbloudice postavená v minulých dnech před novou plzeňskou nákupní zónou. Na sociálních sítích však tento akt nezůstal bez odezvy. Naopak, objevila se řada komentářů mluvících o „zvýhodňování arabů a divné exotice.“ To, že velbloudici najdete ve znaku Plzně hned vedle chrtice a orlice tak evidentně hodně obyvatel města vůbec netuší.

 

Zdroj: https://plzenska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/14103-kovova-socha-velbloudice-zpusobila-poradny-poprask-v-plzni-mnozi-lide-netusi-ze-ji-ma-mesto-ve-znaku.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=int1&dop_req_id=waM5Z7jcdgd-202402090630&dop_id=25853264, https://www.visitplzen.eu/plzenske-baje-a-povesti-jak-se-do-znaku-dostal-velbloud/

Náhledové ilustrační foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.