Kosárna Karlovice: Ukázka lidové architektury na Bruntálsku
Jeseníky vedle turistiky po horských stezkách nabízejí také kulturní zážitky. Stačí zajet třeba do Karlovic u Vrbna pod Pradědem a podívat se do historické budovy bývalé kosárny. Zajímavý zážitek lze pak spojit s prohlídkou města Vrbna a jeho pamětihodností.
Historie Karlovic sahá daleko do středověku
Karlovice byly osídleny již polovině 13. století, a to v prostoru hradu Freudenštejn, který ale byl už o století později opuštěný. Pak zde byly vybudované hamry a okolo nich obec Hütten. Ta pro změnu nepřežila třicetiletou válku a zanikla. Počátek 18. století však byl ve znamení vzkříšení obce a jejího opětovného vybudování včetně obnovy bývalých hamrů na železo a bělidel. Jméno dostala po majiteli krnovského panství knížeti Karlu z Lichtenštejna – Karlstahl (česky Karlovo údolí).
V Karlovicích to v 19. století žilo
Byla zde továrna na výrobu nábytku, pila i stolařství. Hamry a bělidla sice zanikla, ale rozvíjel se zde dřevařský a papírenský průmysl. Našly se tu mlýny a dílny na výrobu břidlice, dýmek a razítek nebo javorového cukru. Součástí obce byly i hotely a lázně, kde se léčily srdeční a nervové choroby. Karlovice obývalo německy mluvící obyvatelstvo, které bylo po druhé světové válce vysídleno.
Díky bohaté historii můžeme v Karlovicích narazit na řadu kulturních památek. Je jím i barokní kostel svatého Jana Nepomuckého nebo barokní dům č.p. 280 s mansardovou střechou. Za návštěvu stojí také zřícenina hradu Freudenštejn, jenž leží jižně do obce ve vzdálenosti 4,5 kilometru. Dostanete se k němu po cyklostezce č. 6076, která vede přes Kamenný vrch.
Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org
Kosárna Karlovice
V roubeném patrovém objektu bývalé kosárny se nachází zajímavé muzeum. Dům pochází ze 17. století a dnešní podobu nabyl přestavbou v letech 1754 a 1922. Z hlediska architektury patří k ojedinělým památkám.
Vyráběly zde od 18. století kosy, dráty a další zemědělské nářadí. Dům je za poplatek přístupný veřejnosti, která zde může obdivovat v přízemí výměnek sestávající z ložnice a obývacího pokoje, v 1. patře je expozice domácnosti lesníka s pracovnou, ložnicí, kuchyní a pokojem babičky. Ve 2. patře se návštěvník dozví o historii lesnictví a o pěstování a ochraně lesa. Součástí Kosárny je také vedle stojící stodola, kde je výstava zemědělského nářadí. Člověk, který ji navštíví, si může udělat představu o tom, jak se v minulosti na vesnici žilo.
Před domem je umístěna Francisova kašnová turbína s kolenovou ssavkou. Ta v první polovině minulého století pracovala v náhonu u muzea. Dále jsou zde k vidění hraniční kameny ze 17. století jako doklad provádění popisu a hranic bruntálského panství.
Autem, autobuse i vlakem
Pobočka bruntálského muzea Kosárna Karlovice je dostupná autem, autobusem i vlakem. Nejbližší autobusová zastávka je Karlovice, rozc. a vlaková zastávka Karlovice na trati mezi Vrbnem pod Pradědem a Miloticemi nad Opavou, která je provozována soukromým dopravcem. Jízdenky jsou k dostání v jakékoliv stanici Českých drah.
Muzeum Kosárna je přístupné od dubna do října denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin, od listopadu do března pouze na objednávku a v čase vánočním od 26. do 30.12. denně. Rodinné vstupné (dva dospělí a dvě až čtyři děti do 15 let) vyjde na 150 Kč. Jednotlivé plné vstupné je 60 Kč, snížené 30 Kč.
Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.