Kornatské ostrovy jsou rájem pro potápěče, ale čekat vás tu mohou i mnohá nebezpečí
Když se řekne Chorvatsko, vybavíme si obvykle dobré jídlo, zajímavé památky a divokou přírodu. A právě tento poslední bod si dnes trochu více přiblížíme. Chceme vás totiž pozvat mezi Severodalmatské ostrovy, tedy konkrétně mezi Dugi otok a Žirju.
Právě tam totiž leží okolo 150 ostrovů a ostrůvků, tvořících Kornati alias Kornatské ostrovy. V rámci Chorvatska jsou poměrně značným unikátem. Lidé je totiž téměř nestihli zničit.
Půvabná krajina bez pitné vody
Důvod je prostý. I když ostrovy a ostrůvky vypadají na první pohled krásně a leckdy i trochu zeleně, na žádném z nich se nenachází pramen, ze kterého by bylo možné čerpat pitnou vodu. To samozřejmě limitovalo zdejší možnosti osídlení. Něco málo tu vyrostlo ve starověku (šlo především různorodé pevnosti), 18. století tu pak vegetovalo několik přechodných rybářských osad. To je však opravdu vše.
Foto: Pixabay
Vlastně ještě nesmíme zapomenout na piráty a partyzány, kteří v minulosti využívali členitého pobřeží Kornatských ostrovů jako skvělých úkrytů. Ani ti si však okolní přírody příliš nevšímali, takže se až do dnešních dnů zachovala v opravdu skvělém stavu.
Ráj pro všechny, kdo milují potápění
Nejvíce si Kornatské ostrovy asi užijete pod hladinou moře. Právě tady totiž žije množství zajímavých živočichů. Ovšem musíte si dát pozor i na ty nebezpečné – murény nebo žraloci jsou tu poměrně častými návštěvníky a potkat se můžete i s ropušnicí obecnou. I z tohoto důvodu je potápění na mnoha místech povoleno jen s patřičným povolením. Předem si tedy prověřte, kde se můžete potápět „free“ a kde ne. Vyhnete se tak riziku vysoké pokuty.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.chorvatsko.cz/obec/sport/potaplok.html
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.