Koněpruské jeskyně jsou bohaté na archeologické nálezy, které podtrhují celkovou atmosféru
Najdete je uvnitř návrší s názvem Zlatý kůň v Českém krasu a to v jeho nejzajímavější části zvané Barrandien podle francouzského průzkumníka Joachima Barrande. Pokrývají plochu asi 144 km² a jsou díky tomu největším jeskynním systémem v ČR.
Dokážou oslnit množstvím nálezů
Zdá se to neuvěřitelné, ale jen v této oblasti byly objeveny pozůstatky asi 500 druhů prehistorických zvířat. V muzeu si můžete kosti opic, jeskynních medvědů, nosorožců, jeskynních hyen a koní. Předpokládá se, že většina zvířat sem spadla z povrchu skrze systém výpustí a vchodů.
Byly tu také nalezeny kostry jeskynních lidí, datované do období 13 600 – 12 950 let před naším letopočtem. Velmi cenný je zejména hrob s pohřebními dary – kamennými nástroji a skořápkami mořských mlžů. A v září 1950 byla v nejvyšším patře místního systému jeskyní nalezena tajná středověká mincovna z doby vlády krále Jiřího z Poděbrad. Dříve byly tyto falešné mince nesprávně klasifikovány jako husitské. Kromě samotných mincí se tu našla také dřevěná nádoba se zbytky mědi, trosky tavicí pece na kov a další předměty.
Foto: Pixabay
Koněpruské jeskyně – jaké zajímavosti vás čekají?
Například Proškův dóm se sintrovými jezírky pak patří k tomu nejkrásnějšímu, co tu můžete spatřit. Najdete tu i proslule Koněpruské růžice – krasové útvary s vrostlými opály, které nikde jinde v ČR neuvidíte.
Strašidelný bonbónek navíc – pondělní prohlídky
Každé poslední pondělí v měsíci (vyjma července) si můžete v Koněpruských jeskyních užít něco zcela nevídaného – prohlídku jen za doprovodu ručních svítilen. Osvětlení jeskyní je zcela vypnuto a vy tak získáte stejný zážitek, jako staří jeskyňáři prohlídky s baterkami probíhají po celý den.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/poznejte-cesky-kras-a-konepruske-jeskyne
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.