Konec masového turismu? Malorka chystá radikální změny

Malorca, oblíbený cíl milionů turistů z celého světa, čelí v posledních letech problémům spojeným s masovým turismem. Přestože cestovní ruch přináší ostrovu obrovské příjmy, jeho negativní dopady na životní prostředí i místní komunitu se stávají stále naléhavějšími. Místní vláda proto přichází s razantním návrhem – snížit kapacitu ubytovacích zařízení až o 40 %. Cílem je zachovat jedinečný charakter ostrova a umožnit jeho udržitelný rozvoj.

Problém s nadměrným turismem

Každopádně zavítá na Mallorcu kolem 14 milionů turistů, což je několikanásobně více než počet stálých obyvatel. Tento nápor má za následek zvýšenou spotřebu vody, znečištění pláží a moře, přetížení infrastruktury a vzrůstající nespokojenost místních obyvatel. Příkladem je město Palma, kde v létě přetékají ulice a veřejné pláže turisty, což zhoršuje kvalitu života obyvatel i autenticitu místní kultury.

Plán na omezení počtu ubytování

Proto místní reagují opatření, kdy sníží kapacitu turistických ubytování na Mallorce až o 40 %. Návrh by zahrnoval zejména redukci hotelových pokojů a turistických apartmánů, ale také přísnější regulace ubytování nabízeného přes platformy jako Airbnb. Vláda doufá, že omezení ubytování kapacity by mělo vést ke snížení počtu návštěvníků a tím i ke snížení tlaku na přírodu a infrastrukturu.

Foto: Pixabay

Peníze vládnou všemu

Protože peníze hýbou světem, s tímto plánem nesouhlasí všichni. Lidé vidí jen to, jak se jim sypou peníze do kapes, ale už nevidí, že jejich domov mizí. Turisté se budou stále chovat podle svého a nikdy nebudou akceptovat místní kulturu a zvyky. Je to vidět všude!

Foto: Pixabay

Budoucnost ostrovnímu turismu

Mallorca se nachází na křižovatce – je jasné, že pro budoucnost je nutné najít cestu, která zkombinuje ekonomické zájmy s ochranou místních prostředí a životní úrovně. Rozhodnutí vlády ukazuje odhodlání chránit přírodní a kulturní bohatství Mallorcy. Zároveň také odhaluje složitost situace, kdy je nutné balancovat mezi turismem a udržitelností.

Zdroje info: flowee.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay