Když se Turie rozvodnila, jednoduše jí zabavili koryto – a tak vznikl největší valencijský zázrak

Přírodní pohromy a katastrofy rozhodně nebývají ničím příjemným. Přesto však na nich lze občas najít něco pozitivního. A přesně to se povedlo v roce 1957 obyvatelům Valencie.

Dnes známe tohle třetí největší španělské město především jako centrum zeleně. Není divu, když mu dominují zejména městské parky a po celý rok tu panuje velmi přívětivé klima. Jeden park je však opravdu výjimečný. Vznikl totiž za velmi neobvyklých okolností.

Povodeň, která všechno změnila

Když se v roce 1957 řeka Turie vylila z břehů (což rozhodně nebylo poprvé), došla obyvatelům Valencie s jejím řáděním trpělivost. Rozhodli se proto k radikálnímu kroku. Přesměrovali ji do zcela jiného koryta a to původní si tak trochu sobecky zabrali pro sebe.

Ale mýlili byste se pokud byste si mysleli, že ho jednoduše nechali zavézt bahnem a kamením a využili ho jako další stavební plochu pro rozšiřování města. Vůbec ne. Celé prázdné koryto proměnili v jeden velký park.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tedy abychom byli přesní, dnes se dělí na 20 celků. Navzájem je oddělují mosty i průchody a svůj kousek místa si tu najde úplně každý. Chcete pořádat piknik, zacvičit si nebo se projít mezi nádherně udržovanými květinovými záhony? Všechno je možné

Kam se ještě ve Valencii podívat

Ale když už v tomhle slunném kousku Španělska budete, určitě se vydejte i do Města umění a věd (Ciudad de las Artes). Připomíná spíše stavbu ze sci-fi filmu a podobá se tak mnohem spíše moderní architektuře Japonska.

A v okolí města je samozřejmě k mání i řada krásných pláží, vhodných pro odpočinek i k vodním sportům. V blízkosti je také jezero Albufera, lyžařský areál a další zajímavosti. Nudit se tu tak rozhodně nebudete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.