Když je za okny plískanice – zajímavé výlety po ČR
Venku je počasí, že by ani psa nevyhnal, ale vám se přesto nechce sedět doma za pecí? Pojďte s námi na místa, o jejichž nevšední kráse jste nejspíš dosud netušili. Vydejte se s námi třeba do Českého Švýcarska, do Českého středohoří nebo Onderských vrchů.
Petrova skála u Spálova
Leží v poslední jmenované lokalitě. V zimě oplývá tichou a drsnou krásou. A máte-li štěstí na opravdu tuhou zimu, můžete se potěšit i ledovými krápníky. Stačí se vydat do starých břidlicových štol, které se nacházejí v blízkosti vesnice Spálov.
Jeskyně víl a Brtnické ledopády v Českém Švýcarsku
Máte rádi pískovcové převisy a stěny? A víte, jak nádherně na nich umí vypadat ledopády, je-li zima? Během níž napadne dostatek sněhu, který opakovaně taje a zase zamrzá, vznikají pro jejich vznik opravdu optimální podmínky. A jak se dostat k těm Brtnickým? Vystupte na autobusové zastávce Brtníky-náměstí. Odtud stačí vyrazit po zelené a ke svému cíli to budete mít jen nějakých 8,5 km.
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org
Ještě krásnější pohled vám nabídne Jeskyně víl a její ledové záclony. Dostanete se do ní celoročně, ovšem nejkrásnější je právě během zimy. Nezdobí ji obyčejné krápníky, ale rampouchy, které spadají ze stropu a dokonce i vyrůstají ze dna. Nejkrásnější je jeskyně za východu nebo západu slunce, kdy se zbarví do nádherných oranžovo-červených tónů.
Vrch Boreč dýmá po celý rok
A co na vás čeká v Českém středohoří? Dýmající vrch Boreč je přírodní památkou, na které se nikdy nedrží sníh. V zimě z něho totiž vychází teplý vzduch, který dokáže své okolí ohřát až o 16 stupňů. Nikdy tu nenajdete sníh a to vyhovuje řadě vzácných rostlin. Narazit tu můžete třeba na unikátní druh středomořské játrovky – borečka vzácná totiž nikde jinde neroste.
Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.