Když Dunkerk skončil neslavně, přišel ke slovu Churchill – a nešlo o onoho slavného politika

Když Dunkerk skončil neslavně, přišel ke slovu Churchill – a nešlo o onoho slavného politika. Po evakuaci z Dunkerku se britská armáda ocitla v nezáviděníhodné situaci. Vojáky se sice podařilo zachránit, ale ti neměli s čím bojovat. Bylo proto třeba urychleně doplnit výzbroj, a to včetně tanků. Takovou náhradou se stal i tank s projektovým indexem A 22. Z toho se později stala legenda známější jako Infantry tank Mk IV Churchill. Ten byl nejlépe pancéřovaném strojem v arzenálu Británie

Pojízdný bunkr pro minulou válku

Předchůdce Churchilla, A 20, se začal vyvíjet již v roce 1938. Britové vycházeli ze zkušeností minulé války a tank silně připomínal stroje Mk I. Práce na A 22 začaly v červnu 1940 a první prototyp byl hotov o rok později. A 22 tedy po A 20 zdědil široké pasy, které se táhly po celém obvodu trupu, velké napínací a hnací kolo a 11 párů pojezdových kol. Stroj snadno procházel i nejhorším terénem, ale jeho rychlost nebyla vysoká.

Problematické bylo i umístění zbraně. Nejsilnější zbraň – houfnice byla v trupu, a měla omezený náměr a odměr. Věž nemohla být vzhledem k pásům moc široká a omezená byla i její výška. Na tanku bylo navíc málo místa pro převoz pěchoty či jiného nákladu. I přístup k motoru byl značně omezen. Naopak posádka se mohla těšit z nebývalého prostoru a do tanku se vstupovalo prostornými a pohodlnými bočními průlezy místo poklopů. Hlavní výhodou byl ovšem pancíř.

Churchill se stal variabilním nosičem zbraní. Verze Mk I měla v odlévané věži kanón QF 2 40 mm a spřažený kulomet BESA 7,92 mm. V trupu pak byla houfnice 76 mm. Ta měla malou účinnost a od Mk II byl v trupu druhý kulomet BESA. Houfnice, a to ve verzi 76 mm, ale i 92 mm se ve verzi CS (close support) se objevila později i ve věži. Výzbroj byla neustále posilována. Vrcholnou verzí se měl stát A 43 Black Prince s QF 17 (76,2 mm), který však přišel až v roce 1945 a zůstal jen v šesti kusech.

Foto: Pixabay

Existovala i celá řada speciálních verzi

Neznámější byl asi Churchill Crocodile vybavený plamenometem, který mohl spálit až 75 metrů vzdálený cíl. Další zajímavou verzí byl Churchill Armoured Vehicle Royal Engineers (AVRE). Ten byl vyzbrojen 230 mm minometem s dostřelem pouhých 73 metrů. Ženisté s ním ovšem dokázali zničit téměř vše. Kangaroo byl transportér přestavěný z tanku. Existovaly i jeřáby nebo mostní soupravy na podvozku Churchilla.

Churchilly odolaly i 80 zásahům, a především i německému dělu 88 mm! To rozhodlo a výroba běžela až do října 1945 a dala až 5800 vozidel. 21. dubna 1943 se podařil Churchillům kapitální úlovek. Jeden granát 57 mm zablokoval věž a zranil posádku Tigru číslo 131. Ten byl ukořistěn a dnes je posledním funkčním strojem svého druhu. K vidění je v muzeu v Bovingtonu. 301 tanků z nichž 43 bylo ztraceno na moři bylo dodáno i do SSSR, kde byly nasazeny u Stalingradu a Kursku, ale Rudou armádu oslnilo jen jeho pancéřování.

Bez Churchilla by to (asi) nešlo

Naopak mnozí historici dnes tvrdí, že vylodění v Normandii v roce 1944 a postup do Německa přes složitý terén byl bez Churchillů složitější. Roku 1945 bylo mnoho tanků připraveno k boji proti Japonsku v Indii, ale nasazeny už nebyly. Po válce je ve výzbroji měl i Irák, Indie nebo Polsko. Churchilly si naposledy ve službách Britů zabojovaly v Koreji a roku 1952 byly bojové stroje vyřazeny. Z bojových jednotek byl veterán 2. světové války vyřazen až v roce 1969, kdy se s Churchilly rozloučila irská armáda.

 

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Churchill_tank, https://www.druhasvetova.com/?p=vozidla/britske_spolecenstvi_narodu/Pechotni-tank-Churchill, https://www.britannica.com/technology/Churchill-tank

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.