Kde se v Alhambře vzaly renesanční prvky a proč místní dodnes nenávidí Napoleona

Palác Alhambra

Co se vám vybaví, když se řekne Andalusie? Divoké barvy, corrida nebo třeba maurská architektura? Pokud jste fanoušky právě té třetí možnosti, pak bude dnešní článek jen a jen pro vás. Podíváme se totiž do srdce této provincie a objevíme v ní ten největší poklad.

Vypravíme se samozřejmě do oblasti zvané Granada (které vévodí stejnojmenné město) a své kroky budeme směřovat přímo k Alhambře. I když jde o velmi starý komplex, stále působí opravdu monumentálním dojmem.

Světový div vznikl během necelého století

Vznikal během 12.-13. století (konkrétně v letech 1284-1354), stavbu zahájil Al Ahmar a jeho nástupci v ní pokračovali. Šlo o skutečně kolosální projekt, když uvážíme, že se dnes tento komplex paláců a pevností rozkládá na ploše 142 000 metrů čtverečních.

Úchvatná však není jen samotná architektura, ale mnohem spíš její jedinečné propojení s okolní zelní. Jen stěží odkážeme pochopit, jak mohlo něco takového vzniknout během suchých hor. Řešení je však nasnadě – maurští architekti sem svedli vodu z blízké řeky, která v horách pramení Ta poskytla zeleni dostatek vláhy a zároveň chladila klima v zahradách V Alhambře tak bylo příjemně i ve chvíli, kdy celý zbytek Španělska sužovala horka.

Karel V. a jeho „reformy“

Není tedy divu, že se sem poté, co byli Maurové vytlačeni v rámci reconquisty, nastěhovali další obyvatelé. Prvním křesťanům se samozřejmě nelíbilo množství islámské symboliky, a tak původní stavbu značně poškodili.

To se však nedá srovnat s pozdějším působením Karla V., který se zde rozhodl přímo usadit. Nechal zbourat část letního paláce a do celé kompozice zakomponoval renesanční prvky, jež jsou na mnoha místech dodnes patrné. A jak říká řada návštěvníků – vůbec, ale vůbec se sem nehodí.

Do vzduchu ji chtěl vyhodit i slavný vojevůdce

Další ničení a degradace památky však na sebe nechala dlouho čekat. Korunu všemu měl nasadit Napoleon, jenž plánoval celou stavbu dokonce vyhodit do povětří Koneckonců – už předtím několik věží tomuto osudu podlehlo. A celý plán mu vlastně nevyšel jen náhodou.

Místním vojákům samozřejmě celá akce nebyla po chuti, takže jeden z nich (podotkněme, že těžce zmrzačený) všechny výbušniny těsně před odpálením znehodnotil. V 19. století pak přišel na řadu ještě požár a úder blesku. Od té doby však už této úžasné památce rozhodně svítá na lepší časy. Rekonstrukce tu pokračují už více než jedno století a rozhodně je to na ní vidět. Ne nadarmo je proto Alhambra nejnavštěvovanější památkou Španělska vůbec.

Zdroj: http://granada.pruvodci.eu/o-meste-granada/top-10-z-granady/o-pevnosti-alhambra-granada/

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.