Kde rostou v ČR rezonanční smrky a proč se jich vyskytuje stále méně. Bez nich možná přijdeme o jeden krásný hudební nástroj

Rezonanční smrky nejsou právě pojmem, který by se skloňoval nějak výrazně často. Ale je to škoda. Jde o velmi významné dřeviny, bez nich by nebyla možná například výroba kvalitních klavírů.

Ale pozor – rezonanční smrk není žádný konkrétní druh dřeviny. Spíše záleží na tom, v jakých podmínkách rostl, a jak rovnoměrně. A proč je dnes takových smrků málo? A jak se vlastně takový rezonanční smrk pozná?

Jak poznat rezonanční smrk

Pokud v lese uvidíte divného chlápka, který obchází stromky a ťuká do nich ladičkou, nejste nechtěným divákem nějakého bláznivého počínání. Právě naopak – máte před sebou jednoho z mála odborníků na světě, který je schopen poznat rezonanční smrk.

A jak vlastně takový strom vypadá? Na první pohled nijak zvlášť, ale pokud do něj ťuknete ladičkou, rozechvěje se tím správným způsobem.

Foto: Pixabay

Musí však splnit i další podmínky. Takový rezonanční smrk například musí mít nejméně 80 let věku a musí růst tam, kde mohou jeho letokruhy přibývat rovnoměrně. To je pro správný „souzvuk“ absolutně nezbytné.

Rezonanční smrky rostou na jediném místě v ČR

Lesů, které by nebyly ohrožovány kůrovcem, případě poskytovaly po jiných stránkách optimální podmínky k růstu smrků, už v ČR moc není. Výjimkou jsou lesy hraběte Kinského ze Žďáru. Nejde však o žádné nováčky – současné lesní kultury založily babička a prababička současného majitele, takže jsou okolo 180 let staré. Jde o smíšené lesy s dobrým složením, proto v nich ještě rezonanční smrky najít lze.

Nacházejí se však i jinde na světě – například v Itálii ve Stradivariho lesích. U nás je používá firma Petrof a pro zajímavost: z jednoho smrku vytvoří desky pro čtyři až pět klavírů.

Zdroj: https://ekonom.cz/c1-67130590-zuzana-ceralova-petrofova-vracime-se-na-americky-trh-ktery-nas-uz-jednou-malem-potopil.cz, https://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/zazracny-hudebni-smrk-mizi-z-ceskych-lesu-lidove-noviny, https://trebicsky.denik.cz/z-regionu/prastare-smrky-z-lesu-kinskych-poslouzi-k-vyrobe-klaviru-a-pianin-znacky-petrof-20191109.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.