Za největší buddhistickou stavbou musíte zamířit na Jávu
Ani Indie, ani Čína, ale Indonésie – právě ta by měla být pro všechny milovníky tohoto nevšedního náboženského či chcete-li filosofického směru, povinnou zastávkou. Nádherný chrám Borobudur na Jávě je totiž největší buddhistickou památkou na světě.
Vznikl už kolem roku 800, tak to alespoň odhadují historikové. A než byl plně dokončen, zabralo to určitě okolo sta let. Obdivovat tu lze šest čtvercových teras, uzavřených nahoře třemi kruhovými. A pokud byste si dali tu práci a spočítali všechny reliéfní panely a sochy Buddhy, došli byste k číslu 3 176. A výška? Borobudur s přehledem atakuje 34 metrů!
Borobudur – památka na dynastii Šailendrů
O rané historii této velkolepé památky toho příliš nevíme. Je jisté, že v této době vládla ostrovu dynastie Šailendrů, kteří měli buddhismus jako své hlavní náboženství. I tak však nad ohromnými rozměry celé stavby i preciznosti jejího vypracování zůstává rozum stát.
Pokud byste se na Borobudur podívali z výšky, připomínal by vám mandalu. Jde tu totiž o symbolické spojení čtverců a kruhů, odkazujících na nebe a zemi. Jeho architekt Gunadharma stavěl celý chrám podle jednotné vzorce 4:6:9.
Po stopách lidových legend
Své slávy si však Borobudur užil pouhé dvě století. Jen tak dlouho ho místní obyvatelé a šlechta chrám využívali. Poté byl opuštěn. Příčinou byla pravděpodobně velká sopečná erupce, jež celé místo zakryla popelem. Později chrám zarostly stromy a na jeho existenci se zapomnělo.
Tedy téměř. V lidových legendách přežívala pověst o velkolepé stavbě stále, málokdo jí však věřil. Teprve na začátku 19. století ho znovuobjevili Britové. Později získal patronát UNESCO a dodnes pokračují práce na jeho obnově. Už teď však získal mnohé ze svého dřívějšího velkolepého vzhledu, takže míříte-li na Jávu, určitě byste ho neměli minout.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.