Kde hledat bílé sekvoje, o jejichž přesné lokaci odborníci zarytě mlčí

Bílá sekvoj wiki

Pokud se vydáte do Redwood National and State Parks (zkratka RNSP) alias Národního parku Redwood v Kalifornii, můžete ho procestovat křížem krážem, aniž byste si všimli čehokoliv zvláštního. Tedy ne že by až 116 metrů vysoké koruny sekvoje vždyzelené neměly něco do sebe, ale…

Když máte jen trochu štěstí, můžete narazit na něco velmi zvláštního. Na skutečně sekvojové albíny s dokonale bílými větvemi. Ne, nejde o mrtvé stromy, ale o dokonalou přírodní raritu, k jejímuž vzniku přispěly především velmi specifické podmínky v parku.

Bílá sekvoj wiki

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Bílé jen zčásti, přesto impozantní

A i když na bílou sekvoji narazíte, dost možná ji nevšímavě minete. Na první pohled totiž její větve vypadají jako mrtvé. Ovšem pokud byste přišli blíž a několik jehliček promnuli v prstech, s překvapením byste zjistili, že suché rozhodně nejsou.

Podrobnější prohlídka vám pak prozradí, že kompletně bílý nikdy není celý strom, ale jen jeho část. Tak proč se některé větvičky zbarvují do dokonalé běli a jiné rostou zcela přirozeně? Nemůže za to přemíra sluníčka ani nějaký neekologický zásah, ve všem má prsty samotná příroda.

I stromy se mohou otrávit těžkými kovy

A v případě Národního parku Redwood by nešlo ani o nijak výjimečný úkaz. Na mnoha místech se totiž v zemi objevují značné koncentrace mědi, niklu či kadmia. Skladba rostlin je v těchto místech velmi skromná. Ne všechny druhy totiž dokáží takové podmínky přežít.

Bílá sekvoj wiki

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Ovšem bílé sekvoje se adaptovaly. Jde vlastně o sekvoj vždyzelenou (Sequoia semprevirens), rostoucí právě na kontaminovaných půdách. Rozbory prokázaly, že koncentrace jedovatých kovů v bílých částech rostliny překračuje bezpečnou koncentraci. Jinými slovy, větve by měly být už dávno mrtvé. Nemohou produkovat chlorofyl, protože kovy zamořují dráhy, kde se tvoří. A tím samozřejmě zcela vylučují fotosyntézu.

Bílé větve sekvojí by nemohly přežít, kdyby je živinami nezásobovaly jejich standardně zbarvené kamarádky. Ale proč si strom něco takového na svém těle vlastně vydržuje? Bílé větve se nechovají jako parazit, ale jako dokonalý společník. Na oplátku totiž ze zbylých částí stromu těžké kovy doslova vysávají a ukládají ve svých útrobách

Přesně lokality jsou utajeny, pokusit se však můžete

Těchto stromů roste v parku něco přes 400. Přesnou lokalitu však nečekejte, jejich poloha je pečlivě tajena – stává se totiž, že lidé tyto stromy ničí. Ovšem chcete-li zvýšit svoje šance na jejich nalezení, pohybujte se ve vnějších okrajích parku. Právě tam se totiž všechny exempláře nacházejí. Čím hlouběji se vydáte, tím menší šanci na setkání s tímto albínem máte. Jde však o zážitek vskutku fascinující, takže se určitě vyplatí to zkusit.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.