Každoročně zemře v zahraničí přes 400 Čechů. Nejčastěji na infarkt
Ze své cesty si často přivezete cetky a spoustu fotografií, ale také zlomeniny, různé alergické reakce nebo klasické problémy se zažíváním. Běžně přijde v zahraničí o život čtyři sta Čechů ročně. Jak tomu začít předcházet?
Nejčastějšími příčinami nepřirozených úmrtí Čechů při cestách do zámoří jsou těžké úrazy, udušení a nehody při činnosti. Poslední jmenovaná nehoda má navíc za následek stovky zranění a hospitalizací ročně. Nejčastější příčinou charakteristického úmrtí českých cestovatelů je srdeční zástava. Zejména starší lidé by proto měli v horkém letním podnebí dbát zvýšené opatrnosti a myslet na svůj zdravotní stav.
Buďte opatrní!
Co se týče zranění a problémů, které nejsou smrtelné, Češi v zámoří trpí nachlazením, zlomeninami, odřeninami, řeznými ranami, alergickými projevy, bolestmi zubů a žaludečními problémy. Největší problémy spojené se žaludkem očekávají naši jedinci, zejména v Egyptě, v podobě takzvané faraonovy odplaty, jak se průjmu provázeným horečkou říká.
Také jsou děti při cestování pravidelně ohroženy zánětem středního ucha. Většina Čechů umírá během letní sezóny v Chorvatsku, což je nejvíce pravděpodobné, protože tento národ je naším nejoblíbenějším vzdáleným cílem. V loňském roce Chorvatsko navštívilo 793 000 Čechů.
Platí tři základní zásady
Některým zraněním, a dokonce i úmrtím se dá předejít, proto bychom si měli dávat občas pozor a dbát na rady Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA) a na svůj zdravý rozum. AČCKA navrhuje řídit se třemi lehkými základními standardy. Úplně na začátku výletu by měl být každý cestovatel zdrženlivý při sportu, lezení, u vody a ve vodě nebo v její blízkosti. Rozhodující je nepřeceňovat své schopnosti.
Totéž platí pro řízení auta. Neustále je lepší jet opatrně, na dlouhé cestě si několik hodin odpočinout a v případě potřeby oddálit svůj vjezd do cíle než doplatit na mikrospánkovou nehodu. Kritickou pozornost je třeba věnovat cestovní ochraně před samotným odjezdem, abychom v případě komplikací dostali co nejlepší a nejpotřebnější zdravotní péči.
Zdroje info: idnes.cz, blesk.cz
Náhledové foto: Pixabay