Karel IV. a Pražský hrad – místa, kde žil, lze ještě navštívit
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě. Podle pověstí i archeologických záznamů se soudí, že za jeho založením stojí kníže Bořivoj (někdy okolo roku 880). Přebývala tu však i celá řada dalších významných panovníků.
Jedním z nich byl samozřejmě i Karel IV., který tu prožil více než 30 let svého života. Kde ležel jeho palác a čím byl z pohledu dnešní doby unikátní?
Pražský královský palác Karla IV.
Nové panovnické sídlo v Praze začal Karel IV. Budovat už jako markrabě. Na svou dobu vypadal opravdu velkolepě. Tvořila ho dvě křídla a zdaleka nesloužil jen pro ubytování Karla a jeho rodiny.
V přízemí většího z nich bylo možné najít kuchyň a pět místností, v nichž bydlelo služebnictvo. To první patro sloužilo k reprezentačním účelům. Nejvýznamnější místností byl tzv. velký sál se samostatným vchodem přímo z nádvoří (bylo nutné vystoupat po schodech a poté projít dveřmi v patře). Právě tady se pod dohledem urozených předků shlížejících z obrazů konala veškerá důležitá zasedání, návštěvy i hostiny. Pro soukromě návštěvy byl vyhrazen blízký malý sál, druhé poschodí hradu pak sloužilo pro dvořany a jejich doprovod.
Druhé a menší křídlo mělo v přízemí místnost se soudem. V prvním podlaží bydlel panovník, ve druhém pak jeho manželka. Přímo z druhého poschodí bylo rovněž možné po dřevěném můstku přejít přímo na balkon alias oratoř v chrámu sv. Víta. Karel IV. se tedy nemusel při cestě na bohoslužby obtěžovat chůzí přes dvůr, pokud nechtěl
A zapomenout nesmíme ani na vnitřní dvůr v jehož západní bráně sedával vždy o Velikonocích, aby si vyslechl stížnosti občanů.
Dodnes se toho dochovalo jen málo
Bohužel dnes můžeme při popisu Karlova paláce vycházet spíš jen ze středověkých popisů a známého půdorysu. Dodnes se totiž dochovalo jen přízemí, zbylé části padly za oběť rekonstrukčním snahám Jagellonců o 150 let později. Pokud byste se chtěli při návštěvě Pražského hradu o Karlovi IV. dozvědět více, můžete si projít naučnou stezku, zaměřenou zejména na jeho architektonické počiny.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.