Karákóramská dálnice je osmým divem světa a oblíbenou atrakcí odvážných turistů. Její výstavba byla spojena s úmrtím mnoha stovek dělníků

Vine se v délce 1 300 kilometrů přes čtyři nejvyšší světová pohoří a překonává také údolí řek Indus a Hunza. Karákóramská dálnice vede z Číny do Pákistánu, přičemž v jednom z průsmyků dosahuje úctyhodné nadmořské výšky. Díky tomu je nejvýše položenou mezinárodní silnicí s pevným povrchem na světě. Možná, že označení dálnice je příliš nadnesené. Rozhodně nečekejte několikaproudou vozovku po celé její délce. I tak má ale strategický význam.

Jezdí po ní i horolezci ke svému cíli

Pákistán nepatří zrovna mezi země s rozšířeným turistickým ruchem. Situace tu není zrovna bezpečná, přesto se najdou tací, kteří tuto bezpochyby zajímavou zemi navštíví. Pokud cestují velehor v Kašmíru, tak Karákóramská dálnice jim umožní cíl dosáhnout. Proto je vyhledávaná zejména horolezci, případně cyklisty, kteří se chtějí podívat k ledovcům a jezerům v oblasti Gilgit-Baltistán.

Po Karákórámské dálnici se dostanete například do údolí Naltar, kde jsou ke spatření zasněžené hory, vysokohorská jezera, lyžařské sjezdovky a horské průsmyky. Naltar leží asi 34 kilometrů od města Gilgit v Gilgit-Baltistánu v Pákistánu.

Zajímavé archeologické nálezy

Při cestování po dálnici lze vidět například hory Nanga Parbat, Rakaposhi či Diran. Mezi údolím Hunza a tranzitní stanicí Shatial se nachází spousta skalních kreseb. Zanechali je zde lidé, žijící v období mezi lety 5000 až 1000 před n. l. Většinou zobrazují zvířata, lovecké scény a lidské postavy. Rytiny byly do skály vytesány pomocí kamenných nástrojů.

Karákóramskou dálnici je nejlépe navštívit na jaře nebo na počátku podzimu. Zimy tu bývají tuhé a husté sněžení zpravidla dálnici na delší dobu uzavře. V červenci a srpnu tu zase z nebe padají monzunové deště, jež způsobují nepříjemné sesuvy půdy, jež dálnici zablokují.

Foto: Pixabay

Smrt pod zeminou

Výstavba Karákóramské dálnice začala v roce 1962 a veřejnosti byla zpřístupněna v roce 1978. V Číně ji označují jako Dálnici přátelství (s Pákistánem). Pákistán dával přednost trase přes průsmyk Mintaka, Čína ale doporučila sice bezpečnější, ale o to strmější průsmyk Khunjerab. Při výstavbě dálnice došlo k několika sesuvům půdy, při nichž zahynulo na 810 Pákistánců a asi 200 Číňanů. Jsou pohřbeni na hřbitově v Gilgitu. Trasa Karákórámské dálnice sleduje jednu z mnoha cest starověké Hedvábné stezky.

Zdroj: https://www.bbc.com/travel/article/20230903-the-karakoram-highway-the-road-thats-the-eighth-world-wonder, Wikipedia.org

Náhledové foto: Anthonymaw, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2007_08_21_China_Pakistan_Karakoram_Highway_Khunjerab_Pass_IMG_7319.jpg via Wikimedia Commons

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.