Kaňon Samaria – zajímavý tip při cestování po Krétě
V této nevšední dovolenkové destinaci se nemusíte kochat jen starověkými památkami. Pokud chcete nahlédnout pod pokličku místa, kde se kdysi ukrývali psanci a které dnes dokáže nabídnout půvabnou přírodu a řadu nevšedních zážitků, pak vás kaňon Samaria rozhodně přivítá s otevřenou náručí.
Kréta je největším a nejjižnějším řeckým ostrovem. Proslavila ji zejména vápencová pohoří, která se mnohde vypínají až do výšky 2 000 metrů. Nejvyšší vrcholem je Psiloritis (2 456 metrů). Ovšem užít si tu můžete i docela opačný extrém.
Tam, kde se narodil Zeus
Stačí zamířit do pohoří Lefka Ori (Bílé hory) a dostanete se na místo, kde si prý kdysi hrálo slavné božské miminko. Právě tady se totiž do pohoří zakusuje řeka Tarraios a dává vzniknout opravdu pozoruhodnému dílu přírody. Kaňon Samaria se může pyšnit opravdu strmými stěnami, jen řídce porostlými drobnými cypřiši.
Ve skalních rozsedlinách je pak čas od času možné spatřit i vzrostlý fíkovník, který vás na podzim s trochou štěstí obdaruje várkou sladkých a chutných plodů. Lze tu zahlédnou i majestátní orly, rarohy nebo třeba supy, stačí zvednout oči k obloze. A zapomenout nesmíme ani na kozy bezoárové. Kaňon Samaria je jedním z posledních míst v Evropě, kde se toto pozoruhodné zvíře ještě přirozeně vyskytuje.
Na návštěvě v zapomenutých vesnicích
Právě nepřístupnost toho místa z něho udělala skvělý úkryt pro mnohdy podvratné živly. Pokud do něj přijdete od moře, narazíte hned u pobřeží na první opuštěnou vesnici. Od moře vidět není. Agia Roúmeli se ukrývá v hájích starých olivovníků na místě, kde kdysi stál starověký přístav Tarra. Bez obav můžete do jejích rozpadajících se ruin nahlédnout. Nic si však neodnášejte, stejně jako celý kaňon patří totiž i toto místo do katastru národního parku.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.