Kamenné sloupy, které chrání břehy před záplavou
Mohutná řeka, kolem níž jsou gigantické kamenné sloupy, nebo také Lenské sloupy se nachází v přírodní praku v centru Sacha. Vysoké kamenné sloupy se táhnou podél řeky Leny. Našlo se zde spousta zkamenělin, jejichž datování sahá až do prvohor.
Kamenné sloupy na březích řeky Leny dosahují úctyhodné výšky 100 metrů (ale nejvyšší z nich dosahují 150 metrů) a táhnou se v délce 80 kilometrů. Není divu, že návštěvníci tu běhají už pár stovek let, a to i přesto, že to nemají zrovna snadné. Je obtížné se k nim dostat kvůli náročné krajině, takže alternativou je přiblížit se k nim na lodi. Ale pohled z vody je naštěstí nejhezčí.
Tato velkolepost vznikla asi sto kilometrů vzdušnou čarou od města Jakutsk v republice Sacha ve federaci Ruska. Chráněné je toto místo od roku 1994, kdy je úřadující prezident Boris Jelcin označil jako přírodní park. Po dlouhých 18 letech se sloupy Leny dostaly na seznam UNESCO.
Podivné rytiny a hluboké soutěsky
Samotné skály však zaujímají celkem malou část národního parku, který zahrnuje mohutné jehličnaté lesy, které se pěstují na ploše téměř 1 400 000 hektarů. Místo je často navštěvováno a podrobováno vědeckým studiím, zejména pro zkoumání topografického a přírodního vývoje naší planety během kambrijského období (období před 540 miliony let), kdy se tvořily první formy živočichů. Zachovalá příroda je tak základem pro nalezení procesů, které se na sloupech projevovaly po miliony let. Největším nebezpečím jsou lesní požáry.
I vy budete ohromeni výjimečnými nástěnnými malbami, které jsou provedeny s pozoruhodnou dovedností a zobrazují stvoření, výjevy a části starobylého písma. Skály ve volné přírodě jsou izolovány hlubokými roklemi, které byly vytvořeny v důsledku mimořádných teplotních změn a ve kterých stále leží zkameněliny dávných tvorů, jako jsou mamuti, buvoli a další. Stručně řečeno, tato zajímavá krajina je jedním z klenotů ruské tajgy.
Zdroje info: kudyznudy.cz, idnes.cz