Kam za viklany v ČR? Jeden povedený najdete třeba v okolí Kadova
Jižní Čechy a viklany si vzájemně spojuje jen málokdo. Přesto tu jeden je, a i když to s ním vypadalo nahnutě, bývalá sláva se mu vrátila díky Pavlu Pavlovi – českému inženýrovi, který mimo jiné dokázal rozchodit i sochy na Velikonočním ostrově.
Vlaky do Kadova nejezdí a autobusy jen občas (zvláště o víkendu), ovšem máte-li k dispozici auto, půjde o ideální výlet pro jakékoliv roční období. Trasa ke kadovskému viklanu je totiž schůdná i ve sněhu a kdo se nebojí, může ji absolvovat třeba na běžkách.
Opravdový viklan, který neodolal lidské všetečnosti
Jaká je definice viklanů? Jde o velké kameny, dosedající k podkladu jen velmi malou plochou a lze je proto snadno rozkývat i s použitím slabé síly. Kadovský viklan byl přesně takový a možná i proto byl ze svého lůžka poprvé shozen už na konci předminulého století.
A zůstal by tak, pokud by se jeho „případu“ neujal v roce 1983 právě Pavel Pavel. Za pomoci kladek a sochorů ho vrátil zpět na místo. Když se však podobná situace ještě několikrát opakovala, dostal kadovský viklan jako dárek několik dřevěných klínů, které podobné neukázněnosti návštěvníků účinně brání.
Malý a Velký čertův kruh
V okolí je podobných zajímavých kamenných útvarů více, viklan ovšem jen jeden. Prohlédnout si můžete třeba i Obětní kámen, na jehož původní účel údajně ukazují kruhové jamky na jeho povrchu. Archeologové však zatím tuto teorii potvrdit nedokázali. Je tedy docela možné, že jde jen o pozůstatek zvětrávání měkčích kusů horniny.
Ty nejkrásnější si můžete prohlédnout díky naučné stezce „Okolím viklanu.“ Čeká vás na ní hned 13 zastavení a spousta zajímavostí. Projdete se mimo jiné po hrázi rybníka, neunikne vám ani kadovský kostel, barokní sýpka nebo pohřební kaple s hrobkou bývalých majitelů panství. Pro všechny, kdo mají čas a chuť, jde zkrátka o výlet na celý den.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.