Kam za největší solnou jeskyní světa? Do Íránu už pravděpodobně ne
Prozatím je solná jeskyně pod horou Namakdan stále vedena na seznamu největších zeměpisných rekordů. Najdeme ji v jižním Íránu a návštěvníky může potěšit téměř neuvěřitelnými 6,3 kilometry jiskřivé solné krásy. Nejnovější výprava izraelských vědců však dost možná tento rekord odsune do říše zapomnění.
Jihozápadní okraj Mrtvého moře hostí horu Sodoma (biblické to jméno) a právě o ní dnes bude řeč. Březnová výprava do jejích útrob totiž ukázala známou jeskyni Malham ve zcela jiném světle. Laserová měření totiž podle všeho naměřila hloubku doposud jen těžko uvěřitelných deseti kilometrů jeskyně Malham byla objevena v 80. letech minulého století a a její stáří bylo určeno na přibližně 7 000 let.
Za všechno mohou deště
V době svého objevu však ještě nebyla plně přístupná. Abychom si to ujasnili – hora Sodoma je z 80 % tvořena solí. Po každém větším dešti tak existovala šance, že se otevře dosud neznámý vstup do dalších podzemních prostor. A právě to se v minulých letech stalo.
Na vzniku jeskyně se však podílela především říční činnost. Právě voda vymlela na úpatí hory rozsáhlé prostory, jež byly později „vyzdobeny“ solí, stékajících sem z horského masivu. Uvnitř tedy není výjimkou tradiční jeskynní výzdoba, jakou známe jinak pouze z krasových oblastí. Solné krápníky vám dokáží vyrazit dech.
Hora Namakdan se možná bude moci brzy pochlubit zápisem UNESCO
Pohoří Zagros v jižním Íránu, kam hora Namakdan spadá, je však unikátní ještě v docela jiném ohledu. Najdete tu nejvyšší koncentraci soli na světě a díky působení přírodních živlů se tu sůl chová jako tekutina. Vyvěrá a tvoří dómy, což je případ i doposud nejdelší solné jeskyně světa. Nadzemní solné útvary pak dosahují výše mnoha metrů a rozhodně se vyplatí spatřit je na vlastní oči. Jejich unikátnost neunikla ani pozornosti expertů UNESCO a dá se tedy očekávat, že brzy sem začnou proudit doslova davy turistů. Pokud je chcete předběhnout, budete si nejspíš muset pospíšit.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.