Kam v okolí Klatov? Na zříceninu hradu Pušperk a kostela svaté Markéty nebo na tvrz v Drslavicích

Město Klatovy je často označováno jako brána do Šumavy. Faktem je, že si ho lze zvolit jako výchozí bod do bližšího i vzdálenějšího okolí. To umí nabídnout nejen zajímavé přírodní scenerie, ale také historické pamětihodnosti. Pokud rádi chodíte po zříceninách, tak nedaleko Klatov je jich docela dost. Například hrad Pušperk nebo kostel svaté Markéty, po nichž zůstaly jen romantické ruiny.

Mohylové pole Husín a tvrz v Drslavicích

Z Klatov od železniční stanice je to ke zřícenině hradu Pušperk asi čtyři a půl hodiny pěší chůze. Vydáte se po červeně značené trase, která vás za Tajanovem (asi 5 km od Klatov) zavede k mohylovému pohřebišti Husín. To pochází ze střední a mladší doby kamenné a je tvořené padesáti mohylami. Po dalších třech kilometrech narazíte na goticko-renesanční tvrz Drslavice ve stejnojmenné obci. Tvrz pochází asi ze 14. století a jako první ji měli v držení vladykové z Drslavic. Později se dostala do majetku Eggenbergů a Schwarzenbergů. V roce 1619 tvrz vyhořela, což zapříčinilo její úpadek. Aktuálně je v soukromých rukách a je rekonstruována.

Tvrz Drslavice. Foto: Jik jik, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tvrz_Drslavice.JPG

Zřícenina kostela svaté Markéty v Poleni

Z Drslavic pokračujete po červené trase a po dalších třech kilometrech dojdete do obce Poleň, v níž se nachází zřícenina kostela svaté Markéty. Tato sakrální památka byla postavena v 1. polovině 14. století v gotickém slohu. K vidění je pouze obvodové zdivo a fragmenty opěráků v místě, kde byl presbytář. Kostel měl původně funkci hřbitovní kaple a takto fungoval do 18. století. Za jeho zkázu mohl dekret Josef II., který kostel, respektive kapli zrušil. Od té doby chátrala.

Zřícenina hradu Pušperk

K hradu Pušperk je to z Poleně už jen 2,8 kilometru. Zřícenina stojí na zalesněném vrchu Na Pušperské skále v nadmořské výšce 582 metrů. Založený byl ve 2. polovině 13. století a chránil pravděpodobně zemskou cestu z Klatov přes Poleň do Horšovského Týna, jež spojovala české země s Bavorskem. Během své historie byl hrad často darován a zastavován, a vystřídal tak hodně majitelů. Od konce 15. století pak začal chátrat až do dnešní podoby. Viditelné jsou jen značně pobořené zdivo a terénní nerovnosti.

Zdroj: https://www.hrady.cz/hrad-pusperk-polen/texty?tid=2147&pos=1000, mapy.cz

Zřícenina hradu Pušperk. Náhledové foto: Alena Kalová

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.