Kam se schovat před žárem letního slunce? Navštivte třeba Mladečské jeskyně
Pro ty, kteří se rádi vystavují působení slunečních paprsků, jsou horké letní dny přímo balzámem na duši. Ostatní pak jen trpí v nepříjemné vedru, které je činí malátnými a unavenými. Ideálním výletem v parném dni je návštěva jeskyní. Ty Mladečské na vás čekají v Litovelském Pomoraví.
Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví
V severní části střední Moravy mezi Olomoucí a Mohelnicí leží CHKO Litovelské Pomoraví, která chrání přirozeně meandrující tok Moravy v lužních a bažinných lesích zdejšího kraje. Najdete tu také tůně, mokřady či zatopené pískovny. Současně se jedná o jednu z ptačích oblastí, jež slouží pro ochranu těchto tvorů na území České republiky. Zdejší zajímavá příroda přímo láká k návštěvě, ať už pěšky či na kole, protože jí prochází cyklostezka Ochutnej Moravu.
Foto: Wikimedia Commons / Autor: Hanc Tomasz / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jeskyn%C4%9B_Mlade%C4%8Dsk%C3%A9,_archeologick%C3%A9_stopy_(Mlade%C4%8D).JPG
Mladečské jeskyně
Asi čtyři kilometry od Litovle leží obec Mladeč, dostupná vlakem, autobusem i autem. Je výchozím bodem Naučné stezky Třesín, pojmenované po stejnojmenném kopci (345 m. n m.), jenž je tvořený devonskými vápenci. Okružní lesní cesta začíná na mladečské návsi, je dlouhá pět kilometrů s převýšením 101 metru. Součástí naučné stezky jsou také Mladečské jeskyně s ojedinělými archeologickými nálezy, jež dokládají již jejich pravěké osídlení.
Vstup do jeskyní je asi 250 metrů od centra obce a vede k němu pohodlná dlážděná cesta. Celková délka jeskynního systému je 1 080 metru, z toho je zpřístupněno veřejnosti 380 metrů. Prohlídková trasa je vybetonovaná a turisticky nenáročná. V období květen až srpen je návštěvní doba Mladečských jeskyní mimo pondělí od 9 do 16.30 hodin.
Naučná stezka Třesín
Po prohlídce Mladečských jeskyní je možné dále pokračovat po Naučné stezce Třesín. Cestou si možná všimnete dosud viditelné sáňkařské dráhy, jejíž stavbu prosadil Gustav Frištenský. Zajímavá je také umělá jeskyně zvaná Podkova, která je známá jako zimoviště netopýrů. Kousek od ní narazíte na zříceninu Rytířská síň, což bývala romantická stavba postavená ve 30. letech 18. století. Původně ji tvořilo 16 jónských sloupů, z nichž se do současnosti dochoval jen jeden. Rytířská síň sloužila Lichtenštejnům jako místo pro odpočinek během honů. Za jeskyní Podkova pak stojí Čertův most, jenž spojuje dvě skaliska.
Zdroj info: Wikipedie.cz, Mapy.cz
Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Lehotský / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jeskyn%C4%9B_Mlade%C4%8Dsk%C3%A9,_archeologick%C3%A9_stopy_(Mlade%C4%8D).JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.