Kam se podívat na Holešovsku? Třeba na lidové stavby v Rymicích, zříceninu hradu Křídlo a tvrziště v Dobroticích
Dnes se vypravíme do okolí Holešova a Bystřice pod Hostýnem, které nabízí pro milovníky historie a turistiky zajímavá místa k navštívení. Strávíte tak příjemný den na čerstvém povětří a ještě se i něčemu přiučíte. Klidně vezměte s sebou i děti, možná budou překvapené, že v minulosti lidé opravdu v bytě neměli ani malou televizi.
Zřícenina hradu Křídlo
Asi šest kilometrů od Bystřice pod Hostýnem se nad obcí Brusné nacházejí zbytky hradu Křídlo, který zde stával ve 14. a 15. století. Ve své době patřil k honosným sídlům, jak ukazují archeologické nálezy. Jeho vlastníky byli mimo jiné Cimburkové, kteří mu dali atraktivní vzhled středověkého sídla. Tomu je bohužel možné se obdivovat už jen na současných nákresech archeologů. Přímo na místě uvidíte rozvaliny, zbytky kulaté věže a něco, co bylo dříve výstavním palácem. I přesto stojí toto místo za navštívení, protože je z něho krásný výhled do okolí. K hradu se dostanete po žluté trase z Brusného, nahoru je to něco přes jeden kilometr do kopce.
Tvrziště Dobrotice
Dobrotice jsou sousední obcí města Holešov. Od Brusného a hradu Křídlo jsou vzdálené okolo osmi kilometrů, což lze hravě zvládnou v autě, ale i na kole, protože zmíněné obce jsou propojení cyklostezkami (č. 5038 a 5033). Dobrotice mají i úzký vztah k hradu Křídlo, protože to byl právě Vlk z Dobrotic, který v roce 1365 už existující hrad prodal panu Vilému z Kunštátu. V Dobroticích je možné si prohlédnout pozůstatky zaniklé tvrze ze 13. století, kterou nechali postavit vladykové z Dobrotic, konkrétně již zmíněný pan Vlk z Dobrotic. Z tvrze se do dnešních dnů dochovalo čtverhranné tvrziště v podobě centrálního pahorku obklopeného hlubokým příkopem.
Tvrz v Rymicích: Foto: soukromý archiv Jany Fojtíkové
Muzeum v přírodě Rymice
A když už byste se nacházeli blízko Holešova, tak by bylo škoda nenavštívit Muzeum v přírodě Rymice. Tato hanácká obec se nachází asi 4 kilometry od Holešova směrem na Přerov. V centru obce stojí renesanční tvrz, jež zažila jako jednoho z majitelů Albrechta z Valdštejna. Ten v ní velmi rád pobýval. Muzeum v přírodě je možné si prohlédnout formou komentované prohlídky, která trvá asi hodinu a půl. Během ní se podíváte do tvrze a navštívíte větrný mlýn německého typu a chaloupky, které reprezentují bydlení na začátku 19. století a 18. století. Zajímavostí zdejšího skanzenu je to, že chalupy stojí na svých původních místech.
Zdroj: vlastní zážitky autorky
Muzeum v přírodě Rymice. Náhledové foto: soukromý archiv Jany Fojtíkové
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.