Kam se hrabe pověstný londýnský smog – toxická oranžová mlha halící Peking je 180x horší
Pokud teď čekáte článek o neuvěřitelném průmyslovém znečištění, pletete se. Tentokrát se činila samotná příroda. Pekingu dělá potíže především blízkost pouště Gobi, ovšem problematických faktorů je mnohem víc.
Hlavní roli tentokrát hraje písečná bouře. Ta, která zakryla Peking pod dusivou peřinu, je nejhorší za posledních 10 let. Jen sama o sobě by však na uvedené nadělení nestačila. Koneckonců – podobné katastrofy (byť menších rozměrů) se tu v březnu a dubnu vyskytují každoročně.
Oranžový opar může být smrtelně nebezpečný
15. března se čínské hlavní město probudilo do opravdu podivného rána. Obloha vypadala spíš jako z Marsu. Zahalila se totiž do světle oranžové. Lidem se také velmi špatně dýchalo. Vzduch byl plný jemných částic pouštního písku, jež mohou snadno pronikat až do plic.
Jejich koncentrace dosahovala 732 miligramů na metr krychlový, přičemž jako bezpečnou hranici uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO) jen 25 miligramů. Částice PM10, jež se pak na dýchacích obtížích podílejí nejvíce, byly pak oproti běžným limitům zvýšeny až 180x.
Peking za běžného dne. Foto: HenryLi / Creative Commons / CC-BY-Sa-2.5, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Peking_Road.jpg
Písečná bouře se zkombinovala se znečištěným ovzduším
To je v asijských anglomeracích velmi diskutovaným tématem. Ovšem postupující odlesňování a eroze rozšiřující plochu pouště Gobi vyhnaly tento problém v Pekingu do neuvěřitelných rozměrů. A i když se čínská vláda snaží s problémem bojovat, prozatím její snahy ze všeho nejvíce připomínají zápas s větrnými mlýny. Nechte se pozvat do zoranžovělých ulic Pekingu a zažijte unikátní jev na vlastní kůži!
Peking během písečné bouře: Video South China Morning Post
Zdroj: 21stoleti.cz/2021/03/16/peking-zahalila-oranzova-mlha/
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.