Kam na světě vyrazit za nadzvukovým Concordem
Britsko-francouzský nadzvukový letoun Concorde poprvé vzlétnul v roce 1969 a stal se symbolem technického pokroku, stejně jako luxusu. Stinnou stránkou jeho služby u British Airways a Air France byly vysoké provozní náklady, díky kterým se hned několikrát uvažovalo o jeho vyřazení ze služby. Ten nastal v roce 2003 a podílela se na něm i tragická havárie Concordu na pařížském letišti v roce 2000. Dnes můžeme tento stroj historického významu vidět na několika místech v Evropě a Severní Americe. Zážitek je to pro každého, kdo má alespoň malý zájem o letectví a techniku obecně.
Evropa
Z České republiky to máme ke Concordu nejblíže do Německa, konkrétně do Technického muzea v Sinsheimu. To leží přímo u dálnice A6, asi 30 km za Heilbronnem. Muzeum je světově unikátní tím, že kromě Concordu zde můžete obdivovat i jeho sovětský protějšek – Tupolev Tu-144.
Pohled na Concorde se naskytne také každému, kdo přistane na pařížském letišti Charlese deGaulla. Jeden stroj je totiž umístěn na jeho ploše a viditelný je jak z pojíždějících letadel, tak z auta na příjezdu k letišti. Hned dva stroje jsou k vidění v Air and Space Museum na letišti Le Bourget v Paříži a další dva v leteckém muzeu v Toulouse.
Poslední evropskou zemí, kde lze COncorde spatřit je Velká Británie. Dokonce první prototyp mají v the Royal Navy Fleet Air Arm Museum v Yeoviltonu, v hrabství Somerset. Další letoun je v pobočce the Imperial War Museum v Duxfordu. Concordem se chlubí i muzea v Bristolu, Surrey a ve skotském East Fortune.
Stejně jako v Paříži mohou Concorde obdivovat i cestující prolétající přes letiště v Manchesteru.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Spojené státy
Concorde lze spatřit i na několika místech ve Spojených státech. Na západním pobřeží je k vidění v muzeu letectví v Seattlu. Tam kromě něj můžete vidět např. i letoun Air Force One a celou řadu dalších unikátních strojů. Concorde je umístěn také v muzeu na staré letadlové lodi Intrepid v New Yorku.
Poslední „americký“ Concorde stojí potom ve Steven F. Udvar-Hazy Center v Chantilly, ve Virginii nedaleko Washingtonu DC. Tam se o pozici nejzajímavějšího exponátu přetahuje s raketoplánem Discovery nebo lunárním modulem.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com