K Zemi se blíží nebezpečná planetka. Čína chce s pomocí technologií změnit dráhu jejího letu
K Zemi se blíží nebezpečná planetka: Portál Live Science informoval o plánu čínských vědců vyslat do vesmíru více než dvě desítky raket. Cílem je změnit let planetky Bennu, která by se koncem příštího století mohla přiblížit k Zemi. Podle agentury NASA asteroid proletí kolem nás v letech 2175 až 2199. Dostane se do vzdálenosti 7,5 milionu kilometrů, což je ve vesmírném měřítku málo. Pravděpodobnost srážky je sice jen 1 ku 2700, vesmírnou agenturu NASA však těleso zneklidňuje.
Energie dopadu větší než jaderná bomba
Planetka Bennu má rozměr jako newyorský mrakodrap Empire State Building, jehož celkový výška je 440 metrů. Případná srážka by měla katastrofální důsledky. Kinetická energie dopadu asteroidu na Zemi by byla přibližně 1200 megatun. Hodnota je 80 000krát větší než energie jaderné bomby, která zničila v roce 1945 Hirošimu. Live Science uvedl, že těleso, které zřejmě způsobilo vyměření dinosaurů, uvolnilo při dopadu 100 miliónů megatun energie.
Čína plánuje pro změnu dráhy letu použít nosnou raketu Dlouhý pochod 5 o hmotnosti 992 tun. Vědci vypočítali, že pro změnu „fatální“ dráhy planetky o 9 000 kilometrů by bylo potřeba 23 těchto raket. Pro srovnání, průměr Země je přibližně 13 000 kilometrů. Plán by měl být méně riskantní než použití jaderné bomby, popularizované filmem Armageddon. Exploze by vesmírné těleso rozbila na několik kusů, které by mohly Zemi zasáhnout a způsobit ničivé důsledky.
Foto: Pixabay
Projekt HAMMER vesmírné agentury NASA
V rámci čínského systém AKI (Assembled Kinetic Impactor), který počítá s nárazem do nebezpečného tělesa, nedojde k oddělení sondy od nosné rakety. Vrchní stupeň by byl součástí impaktoru. Svůj plán zveřejnila i agentura NASA v rámci projektu HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response). „Kladivo“ je satelit o váze skoro 8 tun, který by se ve finální fázi oddělil od nosné rakety.
Oba projekty využívají již existující technologie. V zásadě by byl plán proveditelný již v dohledné budoucnosti, jeho uskutečnění však není jednoduché z mnoha důvodů. Planetka Bennu z Apollonovy skupiny byla zařazena do seznamu těles, která by se mohla srazit se Zemí. I proto k tělesu zamířila sonda OSIRIS-REx, kterou NASA vypustila v roce 2016. Nyní se již vrací zpět, materiál ve speciální kapsli by měla dopravit na Zemi v roce 2023.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bennu_(planetka), https://www.denik.cz/veda-a-technika/nasa-asteroid-bennu.html
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.