Jsou klokani myslitelé? Údajně dokážou komunikovat s lidmi

Klokani

Mezi veřejností se traduje fakt, že klokani nepatří mezi extra inteligentní zvířata. Nová studie ovšem hovoří o tom, že s lidmi dokážou komunikovat podobným způsobem, jako je tomu u psů a dalších domestikovaných tvorů. Vědci z univerzit v Londýně a Sydney byli některými závěry překvapeni a není se čemu divit. Klokani údajně prosili o pomoc a sledovali potravu. V čem vlastně konkrétně pokus spočíval?

Jídlo v krabičce

Pokud nebyl nijak výrazně složitý. Klokani zkrátka dostali šestkrát jídlo v krabičce. Ta byla umístěna na zemi a klokanovi fakticky nebránilo nic v tom, že si mohli dát tuto dobrotu. Po sedmé už tomu ale bylo jinak. Výzkumníci krabičku zavřeli tak, aby se k ní samotní klokani neměli šanci dostat. Reakce klokanů byla přinejmenším pozoruhodná.

Klokani

Klokani: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pochtívali a sledovali výzkumníky

Klokani se postupně začali dívat na výzkumníky v domnění, že dostanou další potravu. Někteří z nich začali dokonce být dotěrní. Prostě měli chuť a chtěli se domoci potravy. Pozornost se pokoušeli vydobýt také škrábáním. S těmito závěry přišla bioložka Alexandra Greenová.

Klokan

Skákající klokan: Zdroj obrázku Pixabay.com

První poznatky o kognitivních dovednostech klokanů

Tato zvířata nikdo nikdy nedomestikoval. S divokými klokany se žádné pokusy dělat samozřejmě nemohly. Byli maximálně plaší a nešlo je chytit.

Klokani

Klokan: Zdroj obrázku Pixabay.com

10 z 11 klokanů navázalo kontakt

Do studie bylo zařazeno celkem 16 klokanů, kteří byli zvyklí na lidi. Šlo o jedince klokana rudého a obrovského ve věkovém rozmezí od 18 měsíců do 12 let. Hlavním kritériem experimentu byla ochota samotných klokanů žadonit o jídlo. 10 z 11 zúčastněných tak učinilo. 9 jedinců se třelo čenichem o nohy vědců. A závěr? Klokan je společenským zvířetem.    

Klokan: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.