Jízda králů Vlčnov – kdo jsou legrúti a proč je král oblečen v ženském oblečení

Jízda králů je lidová slavnost dnes udržovaná pouze na Slovácku a Hané, ač dříve byla rozšířená po celé České republice. Tento jedinečný lidový obyčej je také zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.

Ve Vlčnově má tato akce více jak dvěstěletou tradici, datum konání se postupně ustálilo na poslední neděli v květnu, letos tedy 28. 5. Vlčnovská Jízda králů je nezapomenutelným zážitkem spojeným s úžasnou atmosférou, lidovými kroji, koňmi, folklórní hudbou a tancem a v neposlední řadě také dobrým jídlem a pitím včetně místních specialit.

Proč se koná

O původu této slavnosti koluje mnoho dohadů a pověstí, ve Vlčnově se však traduje, že Jízda králů vznikla na počest historické události. Tou je útěk uherského krále Matyáše Korvína z prohrané bitvy u Uherského Hradiště, kde byla jeho vojska roku 1469 rozprášena vojáky Jiřího z Poděbrad. Matyáš v obavách ze zajetí uprchl do Uherského Brodu, odkud byl prý tajnou chodbou vyveden z města v ženském přestrojení, v ústech měl růži, aby se neprozradil mluvou. Se svými nejvěrnějšími se pak vrátil do Uher. A protože byli bez prostředků, žádali o ně vesničany. Jízda králů je ale zároveň iniciační obřad, ve kterém se z chlapců stávají muži.

Jízda králů Vlčnov – kdo jsou legrúti a proč je král oblečen v ženském oblečení Foto: Zdroj fotografie: FilipZverina / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Aktéři

Hlavní postavou je chlapec, zpravidla 8-12 let starý, představující krále. Jeho družinu zastávají mladí muži ve věku 18 let, dříve odvedenci neboli „legrúti“. Doprovázejí je dívky stejného ročníku „družice“.

Všichni obléct

Před samotnou jízdou je potřeba vyšňořit nejen lidi, ale i koně, kteří jsou hojně ozdobeni třásněmi a růžemi z krepového papíru. Král a jeho dva pobočníci jsou oblečeni do ženských šatů, na hlavě mají čepec bohatě zdobený květy a splývavými krojovými stuhami, aby jim nebylo vidět do obličeje. Ostatní účastníci mají vlčnovské slavnostní kroje. Král jede tradičně na bílém koni, kterého vede jeho otec, v ústech má bílou růži.

Průběh jízdy králů

Jízda králů začíná nedělní ráno setkáním účastníků v domě krále, poté následuje slavnostní mše. Družina se pak odebere ke starostovi a požádá ho o souhlas s Jízdou. Družina se poté seřadí a s úvodním zvoláním: „Hýlom, hýlom, počúvajte horní, dolní, domácí aj přespolní, co vám budu povídati o tejto neděli“ pomalu procházejí vsí od jednoho konce na druhý, dům od domu. Krále doprovázejí dva pobočníci s tasenými šavlemi, ostatní členové gardy jsou „vyvolávači,“ kteří mají na botách připevněné kasičky. Průvod vede praporečník. Vyvolávači vykřikují na známé i anonymní diváky různé vtipné hlášky a poznámky, jejichž součástí je i žádost o peníze.

Jízd trvá celé odpoledne, nakonec se účastníci sejdou v domě krále na večeři. Akci doprovází spousta doprovodných programů a na své si určitě přijde každý. Jste-li milovníci folklóru, nebo jen chcete zažít krásný jarní den obklopeni tradicemi, buďte vítání.

Zdroje: https://www.cesky-dialog.net/clanek/7385-jizda-kralu/, https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/unesco/jizda-kralu, https://www.jizdakralu.cz/, https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%ADzda_kr%C3%A1l%C5%AF, https://mistnikultura.cz/cestou-na-seznam-hylom-hylom-pocuvajte-jizda-kralu

Jízda králů Vlčnov – kdo jsou legrúti a proč je král oblečen v ženském oblečení Náhledové foto: Zdroj fotografie: PalickaP / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.