Ježkův modrý pokoj lze v Praze stále ještě obdivovat
Je to český hudební skladatele a dirigent, ale také dramaturg, klavírista a hudební improvizátor. Záběr jeho tvorby je velmi široký. Skládal jak vážnou hudbu, tak i hudbu taneční, filmovou nebo divadelní. Inspiroval se jazzem a mnoho jeho písniček bylo tak líbivých, že do dnešního dne prakticky zlidověly.
Narodil se na Žižkově a neměl jednoduché dětství. Onemocněl spálou a následně téměř ohluchl. Chodil kvůli tomu i do speciální školy. Měl také špatný zrak, kvůli čemuž ho málem nepřijali na Pražskou konzervatoř. Komisi přesvědčilo, až když jim zahrál svou vlastní hudební improvizaci. Mohl tedy navštěvovat studium skladby. Později byl přijat také na hru na klavír.
Neměl to právě jednoduché
V období mezi válkami poznal jazz a nechal se jím při skládání inspirovat. Spolupracoval také s Voskovcem a Werichem, a pro Osvobozenecké divadlo pomáhal psát protinacistické hry. Kvůli tomu musel v roce 1939 emigrovat do USA. Tady také zemřel. V roce 1942 mu selhaly nemocné ledviny. Dnes je pohřben na Olšanském hřbitově, to však bylo možné až po válce.
Foto: Palickap / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha,_Pam%C3%A1tn%C3%ADk_Jaroslava_Je%C5%BEka_4.jpg
Zajímavosti aneb co jste nejspíš nevěděli
Kvůli špatnému zraku mu kamarád František Zelenka zařídil v jeho pražském bytě Modrý pokoj. Ten se zachoval dodnes, a to dokonce s původním vybavením. Od roku 1983 je v něm umístěna expozice Národního muzea pod názvem Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj.
Svou ženu Francess (Františku Bečákovou) si vzal jen několik dní před svou smrtí. A byl dvorním skladatelem Voskovce a Wericha, většinu jejich písní zhudebnil.
Nejznámější písně (texty od Voskovce a Wericha)
- David a Goliáš
- Klobouk ve křoví
- Mary, babička Mary
- Nebe na zemi
- Svět patří nám
- Tmavomodrý svět
- Tři strážníci
- Zeměkoule
- Život je jen náhoda
Jaroslav Ježek byl bezpochyby velmi zajímavá osobnost a je skvělé, že si ho můžete stále ještě v Praze připomenout.
Náhledové foto: Palickap / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha,_Pam%C3%A1tn%C3%ADk_Jaroslava_Je%C5%BEka_3.jpg
Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Je%C5%BEek, https://www.novinky.cz/veda-skoly/historie2/clanek/jaroslav-jezek-temer-hluchoslepy-mistr-jazzu-130620
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.