Ještěd, krásná stavba s bohatou historií
Do Liberce se většina návštěvníků sjíždí především kvůli krásné zoologické zahradě s ikonickými bílými tygry, kteří se stali symbolem tamních hokejistů, skvěle vyhlížejícímu aquaparku či nadpozemskému planetáriu. Pokud ovšem hledáte zážitek spojený s turistikou, zimními sporty nebo cyklistikou, určitě by vám neměl uniknout ani vysílač Ještěd, který byl v jedné internetové anketě zvolen českou stavbou století. A tento titul si rozhodně zaslouží.
Původní vybavení během dvacátého století shořelo
Hora Ještěd, která svou výškou přesahuje magickou hranicí jedné tisícovky, poutala pozornost turistů prakticky odjakživa. Na místě už v devatenáctém století vznikla Rohanova chata, kterou o pár let později doplnil ještě horský hotel. Ani jedna stavba se však do dnešního dne nedochovala. Rozsáhlý požár v šedesátých letech nevratně zdevastoval původní vybavení, nicméně ani to liberecké neodradilo, aby na místě nehody vybudovali něco nového a mnohem impozantnějšího.
Vysílač a hotel Ještěd má na svědomí architekt Karel Hubáček, který za své dílo obdržel prestižní Cenu Augusta Perreta jako jediný Čech v historii. Jeho vítězství mnohé překvapilo, jelikož už svým spojením hotelu a vysílače do jednoho porušil pravidla soutěže. Jedinečnost budovy ovšem nedávala porotcům na vybranou.
Turisté si v současné době přijdou na své
Pokud na Ještěd vydáte dnes, je pro vás připraveno více než devět kilometrů sjezdovek, lyžařská škola, tři lanovky, pět vleků. Pozor ovšem dejte na tamního strážce hor jménem Jeschkengeist. Tomu se lidově přezdívá Děd Ještěd a svým vzezřením údajně připomíná Krakonoše. Na rozdíl od krkonošského vládce ale není dobrotivý nýbrž démonický. Pokud se s ním během radovánek potkáte, nic dobrého vás rozhodně nečeká.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com