Ještě dnes můžete na Velehradu obdivovat originální bulharské ikony
Svátek sv. Cyrila a Metoděje patří v Česku jednoznačně k těm nejznámějším. A právě při jeho příležitosti se Velvyslanectví Bulharské republiky a Bulharský kulturní institut v Praze spojily a společně s Olomouckou arcidiecézí připravily k pořádání oslav výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu unikátní překvapení.
Vše se pojí rovněž se Dny lidí dobré vůle, jež se konají v moravském Velehradě konají již po dvaadvacáté.
Ikony, které jen tak někde neuvidíte
Pokud se jen trochu zajímáte o různé náboženské speciality, pak víte, že ikony jsou pro pravoslaví něčím opravdu typickým. A z Bulharska jich k nám dorazilo hned šest. Pochází z počátku 20. století a obvykle je najdete v pravoslavném katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze, kam byly darovány bulharskou pravoslavnou církví. Teď se však dočasně jejich umístění mění.
Foto: Protext
Jde o opravdu cennou sbírku zobrazující nejenom známého sv. Cyrila a Metoděje, ale i jejich žáky. A právě ku příležitostí letošních Dnů lidí dobré vůle poprvé opustí Prahu. A vy si je tak na Velehradě budete moci prohlédnout do 12. července.
Proč právě Velehrad? Důvodů je více
Nejde jen o lekci ze školního dějepisu. Velehrad je i dnes velmi významným duchovním centrem. Pořádají se zde časté církevní pouti a cyrilometodějské oslavy. Již od středověku je spojován s metropolí arcibiskupa Metoděje a politicko-správním centrem Velkomoravské říše v 9. století.
Právě Metoděj zde sloužil mše ve slovanském jazyce, učil lidi jejich vlastím jazykem a bojoval s trojjazyčnou herezí. Roku 869 (který se ve školách také často učíme) byl pak papežem Hadriánem II. jmenován arcibiskupem Moravy a Panonie. Zemřel ve Velehradu v roce 885 a s největší pravděpodobností byl pohřben ve staré bazilice.
Náhledové foto: Protext
Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36782
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.