Jeskyně Pekárna, archeologický ráj
Již pravěcí lidé zde bydleli. Tato prostorná sluje jim totiž sloužila jako přístřeší. Dnes je i díky tomuto brzkému osídlení vůbec jedním z nejproslulejších archeologických nalezišť u nás. Nálezy zde pocházejí z doby kamenné, a protože zde po sobě zanechali pravěcí lidé nejednu stopu, je jeskyně navštěvovaná i zkoumaná dodnes. Pojďme se podívat, co nám dodnes nabízí.
Kostelík či Díravica
To jsou názvy, které také byly spjaty s touto jeskyní. Tuto lokalitu, jež určitě stojí za navštívení, naleznete asi 10 kilometrů od Brna, konkrétně asi 2 kilometry od Ochozu u Brna. Jeskyně na svou popularitu ale i doplatila na to například tím, že různé kresby, graffity a rytiny po sobě zanechávají i návštěvníci. Samotné údolí, kde se jeskyně nachází, však také nestojí za opomenutí. Jde o romantickou krajinu, kde moc lidí nepotkáte.
První osídlení – před 20 tisíci lety
Pokud sem budete cestovat ze směru od Brna, určitě přijde vhod i nějaké to občerstvení. Například pohostinství u Kaprálova mlýna stojí rozhodně za to. Samotná jeskyně se chlubí asi 20 metrů širokým portálem, který je vysoký asi 5 metrů. Jde o vstup do 70 metrů dlouhé chodby, na jejímž konci vás čeká zával. Pokud při každém kroky budete přemýšlet, kolik lidí zde před vámi bylo, tak vězte, že první z vašich „předchůdců“ zde šlapali asi před 20 tisíci lety.
Ochozská jeskyně
To však není jediná jeskyně v lokalitě. Podloží a terén je na tyto útvary bohatý, proto se další jeskyně nachází také u Ochozu. Ta je však již nepřístupná, a to z důvodu bezpečí. Pamětníci však mohou pamatovat doby, kdy byla zcela přístupná. Kdejaký amatér si zde mohl zajít s baterkou a projít si ji. Dnes zde ojediněle pořádá prohlídky Česká speleologická společnost. Ochozská jeskyně se také chlubí jedním prvenstvím. Jde o největší jeskynní systém v jižní části Moravského krasu.