Jerome – město s nevyřešenou vraždou a záhadnými okolnostmi
Jerome. Úžasné městečko v americké Arizoně s touhou po bohatství, náročnou prací a v současnosti múzou pro umělecké duše. Ale navíc jde o město, které stále bojuje s nevyřešenou vraždou a pocitem, že se po uličkách stále potuluje přízrak oběti. Za téměř 150 dlouhých let se příliš nezměnily.
Proslavení města smutnou událostí
Jeronýmova popularita se katapultovala až koncem 19. století, kdy zde byly nalezeny zásoby mědi, zlata a dalších cenných kovů. Počet obyvatel se rychle zvýšil na 15 000. Z dnešního pohledu se to nebude zdát jako neobvyklé číslo, ale vzhledem k tomu, že v té době bylo na světě pětkrát méně lidí než dnes, není to zase tak málo. Práce byla drsná, a tak se specialisté ze sousedství obraceli na zábavní podniky v nočních hodinách, kde bujela závislost na alkoholu, sázky, prostituce a s tím související kriminalita.
Se slávou města je spojen zvláštní případ, který přilákal analytiky hádanek z celého světa. V roce 1931 zde byla nalezena zavražděná prostitutka Maria Juanita Loveless (Sammie Dean). Přitom zde byla považována za luxusní společnici a za své služby dostávala náležitě zaplaceno. Proto se těšila úctyhodnému jmění až do 10. července 1931, kdy neotevřela vchod do svého bytu horníkům. Ti vyrazili vchod a našli zuboženou Sammie mrtvou. Prakticky úplně nahou, plnou modřin a pod dekou.
Dvě záhadná fakta
Po analýze místa činu policisty zarazily přinejmenším dvě věci. Tou první byl její pes. Německý ovčák, který stále hlídal její tělo. Ale v tu chvíli se řešilo, proč ji uprostřed útoku nechránil. Druhou kuriózní věcí bylo, že jí někdo vzal peněženku, ale uklidil za ni její drahokamy. Rozjelo se pátrání, policie se zaměřila na několik podezřelých – počítajíc starostu. Žádnému z nich se v žádném případě nepodařilo prokázat provinění. Ale to není závěr tohoto žalostného příběhu.
Přízrak prostitutky je prý stále přítomen a bloudí po ulicích. Podle jedné legendy byly její zpopelněné ostatky přimíchány do materiálu, který se používal na stavbu chodníků ve městě. Po vraždě město pokračovalo ve svém nechvalně proslulém životě a získalo pověst nejhoršího města na americkém Západě. Ale jak se zásoby zlata zmenšovaly a poptávka po mědi zmizela, město upadalo. V době, kdy byl v 50. letech 20. století uzavřen poslední důl, v něm zbylo jen pár lidí.
Ale jak Arizona připomíná, uprostřed 60. a 70. let, umělci našli město duchů. Starobylé budovy, důlní lokality a velkolepé ruiny poskytují bohatý materiál pro sortiment uměleckých tvarů. Díky spoustě atrakcí, obchodů, restaurací a možností ubytování v Jerome v Arizoně bezpochyby objevíte vše, co se snažíte najít.
Zdroje info: denik.cz, kudyznudy.cz
Náhledové foto: Pixabay