Jedovatá bedla a jak ji poznat: Díky tomuto šikovnému návodu se při sběru se v lesích už nikdy nespletete
Jedovatá bedla a jak ji poznat: Bedly se těší všeobecné oblibě, protože jsou chutné a když už rostou, tak ve velkém množství. Najít je není žádný problém, bývají vidět už zdálky. Zvláště bedla vysoká může mít nohu dlouhou až půl metru a hlavu jak talíř.
Trochu menší bývá bedla červenající, při doteku nebo zářezu dužina ihned červená. Tato bedla se také sbírá k jídlu, i když někteří citliví jedinci po ní mívají zažívací potíže.
Jak bezpečně poznat bedlu
Oba druhy bedel mají na třeni (noze) velký dvojitý prsten, kterým se dá volně pohybovat. Noha nevyrůstá z pochvy, jako je tomu u jedovatých muchomůrek. Jedlé druhy bedel najdeme jen v lese, nebo při jeho krajích, jinde je raději nesbírejme, protože mohou být jedovaté.
Foto: Pixabay
Jak je to s jedovatostí bedel
Jedovatá je zejména bedla zahradní. Ta roste opravdu na zahradách, ve sklenících nebo v parcích, zkrátka tam, kde je hojně živin, má ráda vyhnojené půdy. Je také mohutnější a na řezu oranžoví až červená. V lese se nevyskytuje, takže se nemusíme záměny bát.
Pokud máme přece jen obavy, je nejjistější sbírat bedlu vysokou, tu bezpečně poznáme, protože se na řezu nebarví a při ochutnání ucítíme lískooříškovou příchuť. Ostatní druhy jedovatých bedel jsou mnohem drobnější, dorůstají 5-10 cm a nemají pohyblivý prsten, nebo jej mají pouze jednoduchý. Pokud tedy dodržíte tento jednoduchý návod, nemůžete se při sběru hub už nikdy splést.
Zdroj:https://www.dumazahrada.cz/clanek/bedla-vysoka-20211013.html, https://www.idnes.cz/hobby/houby/bedla-jedovate-bedly.A080709_113501_houby_MIB, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/bedla-jedla-dobra-houba-na-vysoke-noze.html, https://www.ireceptar.cz/zdravi/bedla-vysoka-je-vytecna-houba-pozor-vsak-na-zradnou-bedlu-zahradni.html
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.