Jedna z nejméně přístupných a nejtajemnějších zemí na světě, kde jezdí jen bílá auta a nefunguje internet
Nejtajemnější a jedna z nejméně přístupných zemí na světě doslova uchvátí v mnoha směrech. Pakliže vás lákají těžko dostupná místa, vypravte se do Turkmenistánu.
Jedná se o uzavřený stát, kde jsou všechna auta bílá, aby patřičně ladila se zdejší architekturou. Sociálním sítím se zde rovněž neholduje. Zkrátka si představte zemi, kde je internet takřka nedostupný a sociální sítě blokovány. I když to zní jako fikce, tak pro obyvatele Turkmenistánu se jedná o každodenní realitu a běžný život.
Nejvíce utajovaná země světa
Turkmenistán patří mezi jednu z nejméně navštěvovaných a nejutajovanějších zemí světa. Leží ve střední Asii. Sousedí s Kazachstánem, Afghánistánem, Íránem a Uzbekistánem. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 stát získal nezávislost. Dnes má zhruba 6,5 milionu obyvatel a patří mezi jednu z nejřidčeji osídlených zemí Asie.
Unikátní poloha a bizarní zákony i pravidla
Země, která není jedinečná jen svou polohou, ale také některými zdejšími zákony a pravidly. Jedním z nejzajímavějších předpisů je, že v hlavním městě nesmí jezdit černá auta. Tento zákon zavedl bývalý prezident Gurbanguly Berdimuhamedow, který patří mezi fanoušky bílé barvy, která je podle něj symbolem štěstí. Od roku 2018 museli obyvatelé svá černá auta přelakovat, jinak by jim hrozilo zabavení vozidla. Pravidlo se však postupně rozšířilo i na další barvy. A tak dnes mohou ve městě jezdit jen bílá či stříbrná auta. Jenže to není vše. Auta musí být nejen bílá či stříbrná, ale také neustále čistá. V opačném případě mohou mít řidiči problém s policií.
Hlavní město je v Guinnessově knize rekordů
Hlavní město Ašchabad je nejen centrem politického a ekonomického života, ale je také držitelem raritního Guinnessova rekordu. Má totiž největší koncentraci budov pokrytých bílým mramorem na světě. Tento rekord je symbolem lásky k této barvě. Jinak globální platformy sociálních sítích jsou zde zablokovány. Internet je zde velmi omezený.
Unikátní památky a zajímavosti
Za hranicemi metropole se nachází pozůstatky města Nissa coby centra starodávné Parthské říše. Několik kilometrů za městem je největší mešita střední Asie Gypjak. ZOO Ašchabad vznikla v roce 2010 a je rozdělena na 4 části: africkou savanu, ptáky, kopytníky a šelmy. Můžete zde vidět lvy, hyeny, antilopy, krokodýly, klokany, mořské ryby nebo několik druhů koní.
Uprostřed pouště Karakum se nachází tzv. Brána do pekel, kde neustále hořící kráter v zemi vznikl v roce 1971, kdy se sovětští vědci snažili najít ložiska zemního plynu. Mezi nejpozoruhodnější přírodní zajímavosti patří kaňon Yangykala. Členité rokle jsou hluboké až 100 metrů a zaujmou různými odstíny červené a oranžové. Tak trochu připomíná americký Grand Canyon.
Zdroj: poznatsvet.cz, invia.cz
Náhledové foto: Pixabay