Je pro vás francouzské Versailles poněkud z ruky? Tak se vypravte do toho českého ve východních Čechách

V okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji se nachází nevelká obec Nové Hrady. Její dominantou je rokokový zámek, kterému se přezdívá České Versailles, případně Malý Schönbrunn. Už podle těchto přezdívek si může případný zájemce o návštěvu představit, jak může taková budova vypadat. Nechybí je rozhodně impozantnost. Co všechno zde uvidíte?

Na zámek do východních Čech

Až se budete v létě o prázdninách nudit, koupat vás už nebude bavit a z pohledu na houby se vám bude dělat špatně, tak si zajeďte k rodině Kučerově do Nových Hradů. Ale pozor, ať neskončíte v jižních Čechách. Váš cíl totiž bude v okrese Ústí nad Orlicí. Stejnojmenné město je od obce Nové Hrady vzdálené asi třicet pět kilometrů a od Litomyšle jen patnáct kilometrů. Proč vás posíláme právě ke Kučerům? Protože oni jsou od roku 1997 majiteli zámku Nové Hrady, jehož rokoková architektura je prostě pastou pro oči.

Historie zámku

Rokokový zámek Nové Hrady byl postaven v letech 1774 až 1777. Autorem stavebního návrhu byl architekt z Tyrol – Josef Jäger, který si vzor vzal z letních sídle ve Francii. Základní podobu zámku však dal jeho tehdejší majitel, hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Před druhou světovou válkou byl zámek částečně opravený, pak ale už jen chátral do doby, než ho do soukromého vlastnictví převzala rodina Kučerova a pustila se do jeho nákladné rekonstrukce.

Co v zámku všechno uvidíte

I když je zámek v soukromém vlastnictví, tak je možné se do něho podívat v rámci komentovaných prohlídek. Jsou zde k vidění stálé zámecké expozice Umění nábytku v proměnách staletí a nahlédnout je možné i do soukromých prostor majitelů. Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin, a to včetně pondělí. Prohlídka trvá přibližně 45 minut.

Park u zámku Nové Hrady. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Palickap, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nov%C3%A9_Hrady_(UO),_z%C3%A1mek,_park.jpg

Určitě si nenechte ujít Muzeum kol, v němž je možné si prohlédnout historická kola, předválečná i poválečná. Muzeum je umístěno v historické budově barokní sýpky v jejích třech podlažích. V novodobé budově oranžerie naproti labyrintu se nachází Galerie klobouků, kde se lze pokochat pohledem na nejroztodivnější dámské klobouky různých tvarů, materiálů a barev.

Zámecké zahrady a labyrint

Zámek Nové Hrady je obklopený pozemky, na kterých současní majitelé zámku budují rozmanité typy zahrad. Uvidíte tu francouzskou zahradu, jezírko s pergolou, bílou zahradu, rozárium, italskou zahradu, parkánovou zahradu, zelené divadlo, anglický park s křížovou cestou, zeleninovou zahradu. Za návštěvu stojí i zdejší labyrint z tújí, dlouhý 600 metrů, který ve svém středu ukrývá sochu jednoho z nejkrutějších netvorů 20. století. Pozor na to, že v labyrintu se velice lehce ztratíte.

Kromě výše uvedených zajímavostí vás v prostorách zámku Nové Hrady čeká osvěžení v Zámecké kavárně a dětem ještě nezapomeňte ukázat daňky a jeleny v zámecké farmě.

Zdroj: https://www.nove-hrady.cz/

Zámek Nové Hrady. Náhledová fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Moderátor, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Nov%C3%A9_Hrady.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.