Je Kaspické moře opravdu moře, nebo obrovské jezero

Když se podíváte na mapu světa, tak Kaspické moře na ní uvidíte v místě mezi Evropou a Asií. Na jeho březích leží pět států – Rusko, Kazachstán, Turkmenistán, Írán a Ázerbájdžán. Na severu se do něho vlévá Volha. Kromě ní je napájen ještě řekami Uralem a Kurou. Přesto je jeho voda slaná, ačkoliv méně než u typického moře. I když je označováno jako moře, není jím v pravém slova smyslu. Jak je to možné?

Slané jezero

Aby bylo Kaspické moře skutečným mořem, muselo by být součástí některého ze světových oceánů. Tak tomu ale není. Leží totiž ve vnitrozemí a díky své rozloze 371 000 km2 je považováno za největší vnitrozemskou vodní plochu na světě. I proto bývá označováno jako slané jezero. Jeho slanost se pohybuje okolo 12 g na litr. To odpovídá asi jedné třetině slanosti průměrné mořské vody. Nejslanější je voda na jihu u íránských břehů, nejsladší na severu.

Severní část Kaspického moře je v místě, kde se vlévá Volha, poměrně mělké. Místy dosahuje sotva šesti metrů. Naproti tomu na jihu je hloubka až 1 023 metrů, čímž se stává třetím nejhlubším jezerem na světě, po Bajkalu a Tanganice.

Kaspické moře v minulosti

Název získalo Kaspické moře od starověkého kmene Kaspijců, který žil podél jeho jihozápadního pobřeží. Píše se o něm v egyptských papyrech, nalezených v Elefantině, i v dílech starořímských autorů. Jednalo se o národ, jenž silně podléhal íránskému kulturnímu vlivu.

V Íránu je jezero nazýváno Mázandaránské moře podle historické provinicie Mázandarán na jeho jižním břehu. Ve starých ruských pramenech se o jezeru hovoří jako o Chvalisově moři. Ve starověku Řekové a Římané jezeru říkali Hyrkánský oceán. A na starých renesančních evropských mapách byste ho našli pod označením Abbacuchovo moře.

Kaspické moře. Foto: Pixabay

Vznik Kaspického moře

Na počátku oligocénu vzniklo Parathethysovo moře, což bylo velké mělké vnitrozemské moře, které se táhlo od oblasti severně od Alp přes střední Evropu až k Aralskému jezeru ve střední Asii. V polovině středního miocénu došlo k postupnému tektonickému vyzdvižení středoevropských pohoří. Před začátkem pozdního miocénu, asi před 12 miliony lety, se toto moře proměnilo v obrovské slané jezero a v období pliocénu, tedy před asi 5 až 2 miliony let, se Parathethysovo moře rozdělilo do několika vnitrozemských moří, z nichž některá zmizela počátkem pleistocénu.

Jejich pozůstatkem je právě Kaspické moře, dále pak Černé moře a Aralské jezero. Dno Kaspického moře tvoří oceánský čedič. Během střídání teplých a suchých klimatických dob se v něm usazovaly sedimenty, zejména halit, díky kterému je voda v jezeru slaná.

Zdroj: https://www.iflscience.com/the-caspian-sea-is-it-really-a-sea-or-a-lake-or-none-of-the-above-73515, mapy.cz

Baku na břehu Kaspického moře. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.