Je Antarktida pouští? I z ní můžete odeslat pohlednici svým blízkým
Když vás přestane bavit navštěvovat cizí země, kde je hlava na hlavě, a omrzí vás obdivovat staré pamětihodnosti, koupat se v teplém moři nebo chodit po horských hřebenech, můžete navštívit třetí nejmenší kontinent – Antarktidu. Ta je lidskou civilizací nezasažena, nesetkáte se tu s celními kontrolami, protože se jedná o kontinent, který lidská činnost doposud nezasáhla. Sem tam narazíte na osamělé polární stanice, kolonie tučňáků a vůkol divokou přírodu, jež vám poskytne blahodárný klid pro vaši duši. Bažíte-li tedy po drsně chladném podnebí, v němž si budete moct dokázat svoji fyzičku, můžete vyrazit do Antarktidy s některou turistickou expedicí.
Největší poušť na Zemi
Antarktida nepatří žádnému státu. V roce 1959 byla uzavřena mezinárodní smlouva, podle níž mohou státy její území využívat pro mírové a vědecké účely. Cílem této smlouvy je uchovat její divokou, doposud člověkem nedotčenou přírodu i pro další generace. Tento kontinent je nejchladnější, největrnější a nejsušším místem na Zemi.
Vlastně je to taková polární poušť, ač se to na první pohled nezdá, když je zde taková zásoba ledu. Je zde ale velmi malý roční úhrn srážek. Průměrně zde spadne asi 150 mm vody za rok ve formě sněhu, což není právě mnoho. Místy se vlivem sublimace ledu objevují pusté a vysušené plochy půdy. Takovým příkladem může být McMurdo Dry Valleys, které prý už miliony let neví, co to je kapka deště nebo sněhová vločka. Není proto divu, že taková větrem ošlehaná údolí patří mezi nejsušší místa na zeměkouli. Pokud přihlédneme k rozloze Antarktidy, která činí 14 200 000 kilometrů čtverečních, pak se jedná o největší poušť na světě.
Foto: Pixabay
Turistika po Antarktidě
I taková ledová oblast, jakou je Antarktida, láká k návštěvě milovníky adrenalinové turistiky. Jestliže oželíte nákup nového menšího automobilu do rodiny, tak si na tento třetí nejmenší kontinent můžete udělat výpravu s některou z cestovních kanceláří. Na tučňáky se sice lze zajet podívat i do zoologické zahrady, ale to nevyváží je vidět na vlastní oči ve volné přírodě, kterak postávají na prastarém ledovci v koloniích, jež čítají několik stovek jedinců. A co teprve spatřit velrybu! Tu v ZOO hned tak neuvidíte.
V přístavu Port Lockroy na ostrově Goudier se nachází britská výzkumná stanice, která původně sloužila jako velrybářská základna a jež v současnosti funguje jako muzeum je ukázkou života na bílém kontinentu. Je to jedna z nejoblíbenějších turistických destinací v Antarktidě. Dokonce si zde budete moct koupit pohlednici a skrze zdejší poštovní úřad Jejího Veličenstva odeslat se známkou Antarktidy. Plavební sezóna v zde trvá asi pět měsíců. Během této doby ostrov navštíví okolo 18 000 návštěvníků. Přístupná je jen polovina ostrova, ta druhá slouží tučňákům.
Při cestě na Antarktidu se připravte na to, že je zde velmi suchý vzduch. Ten vysušuje pokožku až téměř k jejímu popraskání. Trpět může i nosní sliznice. Velkým nebezpečím je proto dehydratace organismu včetně omrzlin.
Zdroj: https://www.iflscience.com/why-antarctica-is-a-desert-73798, mapy.cz
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.