Jaroslav Hašek byl „Švejkem“ i ve skutečnosti: Prošla mu bigamie – druhou manželku zostudili v dehtu a peří, přesto po něm dědila
Jaroslav Hašek byl „Švejkem“ i ve skutečnosti: Prošla mu bigamie – druhou manželku zostudili v dehtu a peří, přesto po něm dědila. Jaroslav Hašek, tak trochu záhadná postava, která se skrývá za ikonickou postavou Švejka, prožil stejně pestrý a bouřlivý život jako příběhy, které napsal.
Podívejme se na jeho pobyt v Rusku. V roce 1919 tu potkal v Ufě Alexandru Lvovnu, pracovala v tiskárně. Hašek, představitel politického oddělení bolševické 5. armády, byl nepochybně podmanivou osobností. Vzala se v roce 1920 a Hašek své nové manželce začal říkat Šura (oficiálně se jmenovala Alexandra Hašková).
Bigamista? Ale kdeže…
Avšak aniž by to Alexandra věděla, Hašek už měl ve vzdálené zemi manželku a syna. Když se vydali na cestu do Československa, pravda se pomalu rozplétala a rozbila veškerá Alexandřina očekávání. Hašek si zpočátku z návratu hlavu nedělal. Očekával, že pro Rusy splní pár úkolů a do roka se vrátí, ale nestalo se. Začal znovu pít a soužití s ním muselo být poměrně problematické.
Nakonec se mu však povedlo uchytit se jako novinář a začal pracovat i na svém legendárním Švejkovi, který mu také leccos vydělal. A obvinění z bigamie? Na to se zapomnělo, protože Hašek jednoduše ignoroval předvolání k soudu.
Foto: Pixabay
I druhá manželka může dědit
Po jeho smrti tak Šura zdědila například domek, ve kterém spolu bydleli. Proměnila ho však doslova v centrum společenských setkání a skandálních afér (Hašek totiž se svou mladou ženou odmítal spát – o příčinách se spekuluje), a to k velké nelibosti místní komunity. Není divu, že si na ni místní ženy jednoho dne počkaly na toaletě a pomazaly ji dehtem a posypaly peřím.
Šuru to ale nijak nepolepšilo. Mezitím se ještě soudila o právo na výnosy „ze Švejka“ a i v tom nakonec dosáhla svého. Získala trochu větší podíl než jeho nezletilý syn jeho první ženy (i ten se však musel soudit, otec mu neodkázal nic). Nakonec se dá říct, že si mladá vdova pobyt v Československu vlastně docela užívala, i když ke konci života už to bylo o něco horší. Zemřela v roce 1965.
Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/jarmila-mayerova-osudova-zena-znameho-recesisty-a-bigamisty, https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/pribehy/haskuv-svejk-jiskri-i-sto-let-po-autorove-smrti-i-proto-ze-ho-nekteri-neznaji, https://www.svejkmuseum.cz/new/slovnik/r_lvova_sura.htm
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.