Japonská svatyně Ise: Svá tajemství odhalí pravému císaři
Není divu, že nejposvátnější šintoistické místo, Velká svatyně Ise, leží ve starém cedrovém lese obklopeném vysokými horami a vodopády. Přilehlý záliv dotváří ideální scenérii místa, jehož energie odjakživa ochraňuje královskou rodinu již více než patnáct století. Různé posvátné lokality a náboženská centra po celém světě každoročně přitahují miliony věřících a návštěvníků, kteří chtějí vidět jejich rozmanitost a bohatství na vlastní oči a uskutečnit vnitřní osvícení.
Dokonce i Velká svatyně Ise každoročně pohostí více než 14 milionů Japonců. A přesto žádný z hostů neuvidí pravý cíl – vnitřní část svatyně, která je zasvěcena bohyni slunce Amaterasu, je pro veřejnost nepřístupná! Možnost zahlédnout bohyni je výhradní výsadou několika vybraných duchovních a jedinců z královské rodiny.
Dovnitř se opravdu nedostanete!
Svatyně Ise se nachází na jihu ostrova Honšú v prefektuře Mie, poblíž stejnojmenného města. Navzdory svému názvu se nejedná o jediné posvátné místo, ale o komplex více než 120 posvátných míst, která vznikla v průběhu staletí kolem dvou nejstarších částí. Ty jsou spojeny cestou dlouhou téměř 6 kilometrů. Vnější svatyně zvaná Gekú, která je přístupná všem cestovatelům, pochází z 5. století a je zasvěcena božstvu Tojouke no Ómikami.
Naproti tomu Vnitřní posvátné místo, které pochází ze 4. století, je domovem ochránkyně císařství a následně celého Japonska, bohyně slunce Amaterasu Ómikami. Vstup do Vnitřního posvátného místa, které je považováno za duchovní místo Japonska, je od vnějšího světa izolován mostem přes řeku Isuzu a čtyřmi řadami plotů. Ve Vnitřní svatyni se údajně nachází jeden z korunovačních klenotů – starobylé bronzové zrcadlo, které je od bohů.
Různá tajemství jsou všude kolem
Od roku 690 byly dvě základní budovy každých dvacet let zničeny a vybudovány nové na volném prostranství přiléhajícím k budovám v důsledku šintoistické tradice. Dřevěné svatyně se upravují nepřetržitě osm let a k jejich stavbě se používají jen tradiční postupy a materiály. Proto zde nečekejte motorové pily nebo hřebíky…
Jakmile je postavena kopie původní stavby, následuje složitý šintoistický obřad, při kterém se duše bohyně vrací na posvátné místo. Části původní stavby jsou rozptýleny mezi přidružené svatyně po celém Japonsku a celý cyklus života, smrti a vzkříšení přírody je dokončen.
Výlet si opravdu užijete
Celkově může být návštěva Ise výrazným niterným zážitkem, který dokonale vystihuje kontrast mezi západním a východním způsobem uvažování. Západní svatá místa vás ohromí svou hojností a velkolepostí. Každopádně člověk přichází do svatyně Ise, aby se naladil na své pocity. A také, aby viděl přírodu kolem sebe, aby se s ní mohl spojit. V dnešní době je čas strávený o samotě se svou duší bez zbytečného rozptylování vnějšími vlivy důležitější než kdy jindy…
Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz
Náhledové foto: Pixabay