Jaké boty vybrat na horskou turistiku
Plánujete náročnější horskou túru a chcete předejít nepříjemnému zranění kotníků, otlakům či puchýřům vzniklým z nesprávně zvolené obuvi? Výběr turistických bot o něco větší oříšek, než je tomu u klasické vycházkové obuvi. V následujícím článku si o tom, jaké boty zvolit, povíme více.
Pro koho boty vybíráme a k jakým účelům?
Jedním ze základních parametrů výběru trekové obuvi je, pro koho jsou boty určeny a k jaké aktivitě je dotyčný plánuje využívat. Jako u všech druhů obuvi i zde platí základní rozdělení na boty pánské, dámské a dětské. Ano. Pokud správně zvolíte trekovou obuv, stane se horská turistika vyhledávanou aktivitou nejen pro vás, ale i pro vaše ratolesti.
Vzhledem k různým barevným i stylovým provedením si zde na své přijde každý v kterémkoliv věku. Náš článek je sice primárně zaměřen na horskou turistiku, avšak nezapomínejme ani na ostatní volnočasové aktivity, kterým je třeba výběr obuvi přizpůsobit. Setkáte se například s běžeckým typem obuvi či s obuví vhodnou pro lezce po skalách.
Základní rozdělení trekové obuvi
Treková obuv se v základním měřítku dělí na obuv nízkou a obuv kotníkovou. Kotníkovou obuv lze posléze dělit dále na MID a HIGH modely, které se liší dle výšky tzv. komínu. Komín je jiným názvem pro samotnou výšku obuvi, proto si změn všimneme právě při již zmíněném rozdělení na pánskou, dámskou a dětskou obuv.
Nízké boty se hodí spíše na poklidnější túry a průzkum turisticky vyhledávaných míst, kotníkové boty naopak na náročnější výpravy, při kterých spíše hrozí vymknutí kotníku či provlhnutí obuvi. Dalším důležitým parametrem při výběru trekové obuvi je tudíž místo, do kterého se plánujeme vypravit. Pro ne tolik náročný výšlap na Říp zvolíme lehčí, nízkou obuv, pro adrenalinovou túru v Beskydech spíše pevnější kotníkovou obuv.
Rotunda sv. Jiří na Řípu: Foto Pixabay
Vysoké nebo nízké?
S termíny vysoká a nízká obuv se můžeme setkat při rozdělení obuvi na vycházkovou a právě trekovou. Vycházková obuv bývá celkově nižší, mívá měkčí podrážku a díky své nízké hmotnosti je oblíbená i u běžců. Vaší noze poskytne opravdové pohodlí, které se hodí pro klidné rodinné procházky i na cyklistiku. Oproti nim se na trhu setkáte s vyššími a těžšími trekovými botami, jež se hodí spíše do náročnějšího terénu.
Vycházkové nebo náročné túry?
Jak už jsme výše zmínili, prostředí, ve kterém se hodláte pohybovat, je rozhodujícím faktorem při samotném výběru obuvi. Vycházková obuv příliš nezatíží vaši peněženku, ale rozhodně jí nedoporučujeme do nerovného terénu. Pokud skutečně uvažujete o náročných túrách, zvolte nim uzpůsobenou, outdoorovou obuv, která se nápadně podobá obuvi trekové. Outdoorová obuv je přizpůsobena náročným vnějším vlivům jako je nárazový déšť či sníh. Vyhovovat by vám mohly například značkové boty KEEN, která patří k ověřeným výrobcům outdoorové obuvi.
Ideální materiál
Obuv vhodná na horskou turistiku bývá vyrobena ze syntetických materiálů, popřípadě z kůže. Setkat se můžete i s kombinací syntetika-kůže. Syntetická obuv je velmi lehká a na noze tedy komfortnější. Tento materiál je často vodoodpudivý či voděodolný, nicméně s životností je to u syntetiky na pováženou. Samozřejmě záleží také na tom, v jaké cenové relaci se pohybujete. Oproti tomu celokožené boty jsou vysoce odolné a zcela nepromokavé. Udrží nohu ve správné poloze a je tak nižší riziko podvrtnutí kotníku či jiného úrazu.
Zdroje info: krauzovinacestach.cz, rockpoint.cz
Trekové boty: Náhledové foto Pixabay
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.